Doğal taş sektöründe ebatlı ürünlerin EN-TSE standartlarına uygunluğunun araştırılması ve TEM-MER A.Ş. ürünleri üzerinde değerlendirilmesi
Investigation the convenience of the productions in natural stone industry to the en-tse norms and it?s evaluation on the products of tem-mer
- Tez No: 213223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde yapı ve kaplama olarak kullanılacak doğal taşların belirli bir standardizasyonu sağlaması ve kalite kontrol yöntemlerinin geliştirilmesine bağlı olarak kullanım alanlarına göre sınıflandırılması gerekmektedir. Son yıllardaki doğal taş ihracatına paralel olarak kalite ile ilgili belirleyici standartlar imalatçılardan istenmektedir.Bu çalışma da, TEM-MER MERMER A.Ş `de üretilen levha ve plakaların kalınlık, ebat ve gönye değerleri incelenmiş, EN TSE 1468 ? Doğal Taşlar ? İşlenmemiş Plakalar ? Özellikleri?, EN 12057 ? Doğal Taş Ürünleri- Modüler Karolar- Özellikleri?, EN 12058 ? Doğal Taş Ürünleri ? Yer ve Merdivenler İçin Kaplama Taşları- Özellikleri?, EN 12059 ? Doğal Taş Ürünleri- Ebatlı Ürünler- Özellikleri?, EN TSE 1469 ? Doğal Taş Mamulleri- Kaplamada Kullanılan Plakalar- Özellikleri? adlı standartlara uygunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the natural stones which would be used for building and covering, should prove a definite standardization and classify depend on their quality check processes according to their usage areas. In parallel to the export of natural stone of late years, determinative standards about the quality are demanded from the producers.In this study, thickness, dimension and setsquare valuation of the plates and tablets, which are produced by TEM-MER MARBLE A.Ş. are investigated and determined convenience of these standards; EN TSE 1468 `Natural Stones ? Crude Tablets ? Their Properties? EN 12057 `Natural Stone Products ? Modular Tiles ? Their Properties?, EN 12058 `Natural Stone Products ? Covering Stones For Floors and Stairs ? Their Properties?, EN 12059 `Natural Stone Products ? Dimensional Products ? Their Properties?, EN TSE 1469 `Natural Stone Products ? Tablets for Covering ? Their Properties?.