Yapısal göçme olasılıklarının ikinci moment yaklaşımı ile tahmin edilmesi
Estimation by second-moment approach of structural failure probabilities
  1. Tez No: 213264
  2. Yazar: ÖMER YOKMAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA NOYAN ALACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bir yapısal sisteme ait göçme riskinin hesaplanması sistemin göçme durumunu oluşturan potansiyel göçme modlarının bilinmesi, tanımlı olması halinde bile oldukça zordur. Çünkü mevcut sayısal yöntemler yapıya ait performans fonksiyonlarının yeterli duyarlılıkta olmasını, potansiyel göçme modları arasındaki korelasyonun bilinmesini ve temel tasarım noktalarının tanımlanmasını gerektirir.Başka bir deyişle yapısal güvenirlilik problemlerinin çözümünde karşılaşılan temel sorun farklı göçme mekanizmalarını tanımlayan karmaşık performans fonksiyonlarının sağlanamaması ve bunlara ait ortak olasılık yoğunluk fonksiyonlarını belirleyen çok katlı integrallerin çözümündeki zorluklardır. Göçme riskinin hesaplanmasında karşılaşılan bu sorun yaklaşık tahmin yöntemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Göçme ve kalıcılık olasılıkları adını varyanstan alan ikinci moment yaklaşımları ile belirlenebilir. Bu yaklaşımlar yaklaşık-olasılıksal yöntemlerdir.Bu tez çalışmasında farklı mühendislik problemlerinin çözümünde, yapısal güvenirliliğin belirlenmesinde ikinci moment yaklaşımı konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Estimation of the failure probability for a system is generally difficult even if the potential failure modes are known or can be identified, because available analytical methods require determination of the sensitivity of performance functions, information on mutual correlations among potential failure modes, and determination of design points.A fundamental problem encountered in structural reliability theory is the computation of failure probability described as a multifold probability integral. The difficulty in computing this probability has led to the development of various estimation methods. Of interest here is the second ordered reliability method which is usually used to improve the accuracy of the first-order reliability method when the performance function has strong nonlinearity and the first order estimation is not sufficiently accurate.In this thesis it is taken up the subject of second moment reliability method for estimation of structural failure probabilities on different engineering problems.