Gaz türbinli sistemlerde performans arttırma yöntemlerinin analizi
Analysing of performance iincreasing methods at gas turbine systems
- Tez No: 213267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde gelişmekte olan ülkelerin enerji ihtiyaçları sürekli artmaktadır. Artan enerji talebini yeni enerji santral yatırımlarıyla sağlanabilir. Fakat bunun yanında mevcut santraların performanslarının iyileştirilmesi ile artan talebin bir bölümünü karşılamak mümkündür. Özellikle az bir yatırım ile sağlanacak kapasite artışı pik yüklerin karşılanmasında önemli bir avantaj sağlayabilmektedir. Çevre şartlarından etkilenerek performans kaybı olan gaz türbinlerinde giriş havasının soğutulması ile sürekli aynı performans elde edilebilir. Basit gaz türbinleri performansına etki eden sistemlerinde iyileştirme için etki eden faktörler sırasıyla çevre sıcaklığı, bağıl nem , çalışma rejimi vs. Bu etkenler göz önüne alınarak bazı sistemler geliştirilmiştir ve kombine çevrim , giriş havası soğutma,ara kızdırma gibi metodlar uygulanmıştır.Sıcak iklim kuşaklarında yer alan ülkelerde giriş havası soğutma verim ve performans artışında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmamızda giriş havası soğutma metodları incelenmiştir. Bu konuda yapılan pek çok çalışma ve makale bulunmaktadır. General Elektrik LM 2500 türbini baz alınarak ,EES programı ile oluşturulan basit çevrim de İstanbul yıllık hava şartlarında ve tüm gaz türbinlerinin kabul edilmiş standart kapasite değeri ki Uluslar arası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından ifade edilen çalışma koşulu 15 °C giriş havası sıcaklığında, %60 bağıl nem, deniz seviyesinde 101,3 kPa şartında enerji üretim değerleri ve ayrıca giriş havası soğutma metodları uygulanarak, performans ve verim artışına bağlı olarak elde edilen enerji değerleri kıyaslanmıştır. Basit gaz türbini çevrimi için kazanç enerjiyle, giriş havası soğutmanın ekonomik analizi yapılarak incelenmiştir.Anahtar sözcük:Gaz türbini,evaporatif soğutma,mekanik soğutma
Özet (Çeviri)
Nowadays energy necessity increase conssisttantly for developing country so increasing energy neccessity can provide to set up new power plant but also it is possible to increasing energy necessity can be provided a little with available systems recuperating performance. Especially increasing capacity with a little investment can provide important advantage on peak load. Losting performance due to ambient state on gas turbines can prevent with intake-air cooling so same performance can achieve conssisttantly.For recuperating effecting factors at simple gas turbine is respectively ambient temperature,relative humidity,working regime. Some systems has improved with considering these factors that combine cycle, intake-air cooling , reheat is appled methods.İntake-air cooling take importand role for efficiency and performance improving at countries which take part on hot climatic regions.İntake-air cooling methods have determined in our study.There are issued lots of studies and papers about this matter.We take model General Electric LM2500 gas turbine and using EES software programs for working on İstanbul weather condition annually and for all turbines accepted standart capacity value which İnternationale Standart Organization (ISO) is indicated working state that 15 ºC entrance air temperature ,%60 relative humidity,sea level 101,3 kPa ,energy production quantification also using intake-air cooling methods and depending on increasing performance and efficiency can has produced energy quantification was compared.We investigated using intake-air cooling method with gain energy economic determination for simple gas turbine systems.Keywords; Gas turbine, evaporative cooling, mechanic cooling