Bir tersanenin üretim planlamasının hazırlanması
Preparation of a shipyard's production planning
- Tez No: 213288
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tersaneler çok sayıda insanın bir arada çalıştığı, üretim yapan işletmelerdir. Tersanelerin ürünü gemidir. Bir geminin inşaatı esnasında birbiriyle bağlantılı birçok aşama bulunmaktadır. Bu aşamalar arasında uyumluluk olması geminin tamamlanması açısından önemlidir. Üretilen gemi miktarındaki artış nedeniyle tersanelerde üretimin planlanması gerekliliği doğmaktadır. Tersanelerdeki üretim tipi proje tipi üretim olmakla birlikte, planlama için Gantt şeması, PERT ve CPM gibi proje yönetim teknikleri kullanılmaktadır. Tersane yönetimi gemilerin eksiksiz ve zamanında teslimi için, hazırlanan tüm planların uygulamasını yönlendirmek, üretimi takip etmek ve herhangi bir aksaklık durumunda gerekli tedbirleri almak durumundadır. Bu tez bağlamında bu konu üzerinde durularak örnek bir platform destek gemisinin bir tersane için seçilerek kabuk halindeki üretim planlama aşamaları incelenmiştir. Geminin blok planından hareketle her bir faaliyet tanımlanarak, faaliyetlerin gerçekleşme zamanları ve dolayısıyla geminin tamamlanma süresi kritik yol metodundan hareketle tespit edilmiştir. Ayrıca geminin tamamlanma süresi Microsoft Project programı kullanılarak da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shipyards are the companies that have several workers in production period. The product of the shipyards is marine vehicles. During the construction period of a vessel, there are different kind of stages that are related with each other. The harmony between these stages is crucial for the completion of a vessel. Due to the increase in the quantity of the produced vessels, there is a necessity for production planning in shipyards. The production type in the shipyards is a project management and Gantt chart, CPM, and PERT methods are used for planning as a project management techniques. Shipyard management should direct the practices of all these plans, follow the production period and take all necessary precautions if required. In this thesis, this subject is dealt with a sample of platform supply vessel hull and production stages are defined. In the light of block production plan of the vessel, each activities are calculated as time and the delivery time of the vessel is defined by using CPM. In addition to CPM, the delivery time of the vessel is also shown by using Microsoft Project programme.