Beydere Köyü (Manisa) florası
Flora of Turkey Village (Manisa)
  1. Tez No: 213356
  2. Yazar: YELİZ METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma 2005-2007 yılları arasında Batı Anadolu'da Manisa iline bağlı Beydere Köyü'nün florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda araştırma alanında 63 familyaya ait toplam 382 vasküler bitki taksonu belirlenmiştir. Bu taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Akdeniz %25.91, Avrupa-Sibirya % 3.43 ve İran-Turan %1.85'dir. Bölgede endemizm oranı %1.85'dir. Araştırma bölgesinde en çok türü bulunan familyalar sırasıyla Fabaceae % 13,8 (53 takson), Asteraceae % 11,8 (45 takson), Poaceae % 8,6 (33 takson), Brassicaceae % 5,7(22 takson), Apiaceae % 5,2 (20 takson), Lamiaceae % 4,6 (18 takson), Rosaceae % 4,4 (17 takson), Caryophyllaceae % 3,8 (15 takson), Boraginaceae % 2,8 (11 takson), Liliaceae % 2,8 (11 takson)'dir.
Özet (Çeviri)
This research was made in 2005 to 2007 in order to find out flora of Beydere village (Manisa) located in West Anatolian.During the floristic studies, 382 vasculer plant taxa belonging to 63 families were determined respectively. The distribution of these taxa in phytogeographic regions are as follows: % 25.91 Mediterranean, % 3.43 Euro-Siberian and % 1.85 Irano-Tuanian. The number of endemic species consist of is % 1.85 of the total flora. The families, seguentially, in having the largest taxa are Fabaceae %13,8 (53 taxa), Asteraceae % 11,8 (45 taxa), Poaceae % 8,6 (33 taxa), Brassicaceae % 5,7 (22 taxa), Apiaceae % 5,2 (20 taxa), Lamiaceae % 4,6 (18 taxa), Rosaceae % 4,4 (17 taxa), Caryophyllaceae % 3,8 (15 taxa), Boraginaceae % 2,8 (11 taxa) and Liliaceae % 2,8 (11 taxa).