Beydere Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü'nde biyoyakıt üretimi amacıyla değerlendirilebilecek bitkisel ve hayvansal biyokütle potansiyelinin belirlenmesi
Determining the potential of the plant and animal biomass assessed for biofuel production at Beydere Seed Certification Test Directorate
  1. Tez No: 692042
  2. Yazar: ALİRIZA DENİZ EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Manisa Beydere Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan mevcut biyokütle atıklardan, (150,82 ton/yıl) üretilebilecek biyogaz miktarı 30164 m3 olarak hesaplanmış ve bu biyogazın toplam ısıl değeri 684722,8 MJ olarak belirlenmiştir. Beydere Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü Hayvansal Üretimi Geliştirme ve Atık Yönetimi Projesi ile birlikte, değerlendirilebilecek biyokütle miktarı toplam 473,74 ton olması ve bu atıklardan elde edilebilecek biyogazın toplam ısıl değeri 2150779,6 MJ olarak tahmin edilmektedir. Enerji üretimi maksadıyla faydalanılabilecek hayvansal atıklardan mevcut koşullarda toplam 76080 kWh elektrik üretilebilecek birleşik ısı ve güç tesisinin (kojenerasyon tesisi) kurulu gücü, 15 kW olarak hesaplanmıştır. 2024-2025 yılı üretimi sonunda bu değerlerin 238975 kWh elektrik üretimi, kurulu gücün ise 60 kW olacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount of biogas that can be produced (150.82 tons / year) from existing biomass wastes in Manisa Beydere Seed Certification Test Directorate campus was calculated as 30164 m3 and the total calorific value of this biogas was determined as 684722.8 MJ. With the Beydere Seed Certification Test Directorate Animal Production Development and Waste Management Project, the total amount of biomass that can be utilized is estimated to be 473.74 tons and the total calorific value of biogas that can be obtained from these wastes is 2150779.6 MJ. The installed power of the combined heat and power plant (cogeneration facility), which can produce a total of 76080 kWh of electricity under current conditions from animal wastes that can be used for energy production, has been calculated as 15 kW. It is estimated that these values will be 238975 kWh electricity generation and the installed power will be 60 kW at the end of 2024-2025.total calorific value to be gained from animal biomass wastes is the wastes generated from cattle breeding. Operation and 45-digit lodging wastes were not included in the study as there is no relevant record.