Kane tipli yarıiletken kuantum yapılarında magnetik alanda yük taşıyıcılarının enerji spektrumları
Energy spectrum of charge carriers under magnetic field in kane type semiconductor quantum structures
  1. Tez No: 213372
  2. Yazar: ÖZLEM MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BABAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, Kane tipli yarıiletken kuantum yapılarında magnetik alanda yük taşıyıcılarının enerji spektrumları araştırılmıştır. İç içe geçmiş silindirik kuantum telinde iç ve dış bölge olmak üzere iki bölge ele alınmıştır. İç bölge yarıiletkeninden oluşmuştur. Dış bölgede ise GaAs yarıiletkeni ve sonlu potansiyel vardır. Bulguların 1. kısmında, Kane tipli yarıiletken kuantum tellerinde enerji spektrumunun yarıçapa bağlı değişimi, magnetik alanın olmadığı ve sonlu potansiyelin bulunduğu durum için incelenmiştir. 2. kısımda ise, enerji spektrumunun magnetik alana bağlı değişimi incelenmiştir. /GaAs kuantum telinde elektronların enerji spektrumu Kane modeli ile elde edilmiş ve sonuçlar parabolik yaklaşımla karşılaştırılmıştır. Sadece sonlu potansiyelin bulunduğu durumda elektronların enerji spektrumunun yarıçap artışı ile azaldığı ve Kane modelinden elde edilen sonuçların parabolik yaklaşıma göre daha büyük olduğu gözlenmiştir. Hem magnetik alanın hemde sonlu potansiyelin bulunduğu durumda ise elektronların enerji spektrumu için Zeeman yarılması gözlenmiştir. Aynı zamanda elektronların g-faktörünün yarıçapa bağlı değişimleri incelenmiştir. Elektronlar için g faktörü değerinin yarıçapın azalmasıyla birlikte arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, energy spectrum of charge carriers are researched under magnetic field in kane type semiconductor quantum structures. The model that is considered in the present study is composed of two concentric quantum wire The inner part and outer part made up of and GaAs, respectively. The inner potential barrier is null, and the outer potential barrier has finite value and equals to V. In first part, it is shown that energy spectrum of carriers depend on quantum wire radius for finite potential barrier without magnetic field. In second part, energy spectrum of charge carriers is investigated with chancing magnetic field. Energy spectrum of electron is obtained with Kane model in /GaAs quantum wire and result is compared with parabolic approach. Only if there is finite potential barrier without magnetic field, energy spectrum of electron decreases with increasing radius. It is shown that results of Kane model are bigger than results of parabolic approach. The Zeeman splitting is observed in finite potential barrier with magnetic field for energy spectrum of electron. Also it is investigated that g-factors of electrons depend on radius. It is demonstrated that g-factors of electrons are increasing while radius is decreasing.