Facial modeling software
Yüz modelleme yazılımı
  1. Tez No: 335458
  2. Yazar: ZAFER YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET R. TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapılan çalışmanın konusu, simetri ve Altın oran kurallarına göre ideal yüz ölçülerini modelleme ile ilgilidir. Bu çalışma boyunca bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılımın iki ana görevi bulunmaktadır. İlk görevinde öncelikle ideal yüz ölçülerini ölçüp, hesaplar. Bunu yaparken muhteşem Fi sayısını (diğer adıyla Altın Oranı) kullanır. Çünkü güzellikle ilgili yapılan her hesaplama bu orana dayanmaktadır. Yüzdeki her parça için ideal yüz ölçüleri bulunduktan sonra program bu parçalardan simetri veya Altın Oran kurallarını bozan parçaların değişimine izin veriyor. Çünkü bu kurallar bozulduğunda insan yüzünde bir çirkinlik oluşuyor. Sonuçta yazılım olması gereken doğru oranları veriyor. Bu çalışmadaki yazılımın bir diğer görevi ise yüzün tamamını değiştirme, küçültme ve büyütme araçlar yardımıyla bahsedilen koşullara uygun şekilde değiştirmek. Yazılımın her aşaması denenmiş ve sonuçta Altın oran a uygun şekilde yapılan hesaplamalar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is related to modeling human face according to ideal face size which is obtained using symmetry and Golden ratio rules. A software is developed during this study. It has mainly two missions. First of all it measures and calculates the ideal face size. While realizing this step, it uses the magnificent Phi Number (Golden Ratio). Because each calculation about beauty is based on this ratio. After finding the ideal face size for each facial part, the program enables to change any of this parts which spoils the symmetry or Golden ratio rules. Because spoiling of these rules leads to ugliness at the human face. The software gives the true proportions that must be. Another mission of this software is changing the face with help of translate, shrink, and grow tools as a whole according to the conditions told above. Each step of the software is tried and the output gives the right resultant according to the calculations made in Golden ratio.