Study of J/psi->phi K_s K_s in BESIII experiment
BESII deneyinde J/psi->phi K_s K_s çalışması
  1. Tez No: 409215
  2. Yazar: ENGİN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. ISMAIL RUHI UMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde Beijing Elektron Pozitron Spektrometresi III (BESIII) deneyi tarafından toplanan 1.3 milyar J/psi olayı incelenmiştir. J/psi mezonunun özel bir bozunum kanalı olan J/psi -> phi K_s K_s çalışılmıştır ve Dalitz grafiği elde edilmiştir. K_s K_s değişmez kütle dağılmında iki tane tepe ve bir tane de tepecik görülmüştür. 1 GeV civarı olan tepenin dörtlü-quark adayı f_0(980), diğer tepenin ise glutopu adayı f_0(1500) (veya f_2^{üssü}(1525) ) olduğu düşünülmektedir. Tepecik ise $f_0(1710)$ rezonansı adayıdır. Çalışmamız gösteriyor ki bozunum kanalımız hafif kuark meson ve rezonanslarına kısmi dalga analizi yapmak için ideal bir adaydır. BESII deneyinde araştırılan J/psi -> phi K^{+} K^{-} kanalına göre daha az ardalan içerir ve veri istatistiği daha yüksektir. Gerçek veri ve benzetim verisi kullanılarak ardalan katkısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
n this thesis, 1.3 billion of $J/\psi$ events collected by Beijing Electron Spectrometer (BES) III experiment have been analyzed. The decay channel of $J/\psi$ meson, $J/\psi\rightarrow\phi K_s K_s$, has been studied and the Dalitz plot has been produced. In the $K_{s}K_{s}$ invariant mass distribution, two peaks one at $\sim$ 1 GeV, and one at $\sim$ 1.5 GeV, which correspond presumably to the tetra-quark candidate $f_0(980)$, $f_2^{\prime}(1525)$ and/or glueball candidate $f_0(1500)$, respectively, has been observed. Another shoulder at 1.7 GeV has been observed and it is hypothesized to be $f_0(1710)$. Background studies showed that this channel is very selective and can be used to perform a detailed partial wave analysis, which will serve to confirm the results from earlier BESII data.