Nikel baskılanmış monolitik kolonlar
Nickel imprinted monolithic columns
  1. Tez No: 213384
  2. Yazar: EBRU ÇUBUK DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL DENİZLİ, PROF.DR. GÜLEREN ALSANCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Nikel bilesiklerine maruz kalmak insan saglıgı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bazı nikel bilesiklerinin insanlar için kanserojen oldugu belirlenmistir. Bu çalısmanın amacı sulu çözeltiden nikel iyonunun uzaklastırılması için iyon baskılanmıs monolitlerin hazırlanmasıdır. İyon baskılama yönteminde, polimerik adsorbentin seçiciligi iyonların koordinasyon sayısı, koordinasyon geometrisi ve onların yüküne ve boyutuna baglıdır. Monolitik kolonlar tek bir birimden olusan, gözenekli bir yapıya sahip sürekli sistemlerdir. Son yıllarda monolitik kolonlar kolay hazırlanabilmeleri, yüksek performans gibi belirgin özellikleriyle sıvı kromatografisi ve kapiler elektrokromatografi yöntemlerinin vazgeçilmez parçaları olmuslardır. Ni2+ baskılanmıs monolitik kolonların hazırlanması için N-metakroil-(L)-histidin metil ester (MAH) kompleks olusturucu monomer olarak seçilmistir. lk basamakta, fonksiyonel monomer MAH ile Ni2+ komplekslestirilmis ve PHEMAH-Ni2+ monolit komonomer olarak 2-hidroksietil metakrilat (HEMA), çapraz baglayıcı olarak etilenglikoldimetakrilat (EGDMA), baslatıcı olarak potasyum persülfat (KPS), gözenek olusturucu olarak toluen ve aktivatör olarak 4-(2-hidroksietil)-1-piperazinetansülfonik asit (HEPES) kullanılarak yıgın polimerizasyon yöntemiyle sentezlenmistir. Daha sonra kalıp molekül (Ni2+), PAR:NH3- NH4Cl (pH 10): H2O (27:48:25, %v/v) karısımını içeren çözelti kullanılarak uzaklastırılmıstır. Baskılanmamıs ve baskılanmıs monolitlerin denge sisme oranları sırasıyla % 64,9 ve % 72,8'dir. PHEMAH ile karsılastırıldıgında PHEMAH-Ni2+ monolitinin su tutma kapasitesi polimer yapısındaki metal iyon oyuklarının olusumu sebebiyle artmıstır. Elementel analiz sonuçlarına göre PHEMAH-Ni2+ monolit 28,5 ?mol MAH/g ve PHEMAH monolit 33,4 ?mol MAH /g içermektedir. Ni2+ iyonlarının adsorpsiyonu hem MIP' de hem de NIP' de çalısılmıstır. Nikel adsorpsiyonu ilk 45 dakika içerisinde artmakta ve sonra denge seviyesine ulasmaktadır. Ni2+ iyonları için maksimum adsorpsiyon kapasitesi 3,589 ?mol/g baskılanmıs monolittir. Fe3+, Cu2+ ve Zn2+ iyonik çapları yakın oldugundan seçicilik çalısmasında yarısmacı metal iyonları olarak seçilmistir. Baskılanmıs monolitin Ni2+ bagıl seçicilik katsayıları, Fe3+, Cu2+ ve Zn2+ için sırasıyla 0,37; 7,4 ve 46,4 kat daha büyük olarak bulunmustur. Ni2+ baskılanmıs monolitler adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir azalma olmaksızın tekrar tekrar kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Exposure to nickel compounds can produce a variety of adverse effects on human health. Some nickel compounds are establihed human carcinogens. The aim of this study is to prepare ion-imprinted polymers which can be for the removal of nickel ion from aqueous solutions. In ion-imprinting method, the selectivity of a polymeric adsorbent is depend on the coordination geometry, coordination number of the ions, on their charges and sizes. Monolithic columns are the continuous unitary porous structure. In recent years, monolithic columns have attracted considerable attention in liquid chromatography and capillary electrochromatography due to their simple preparation procedure, excellent performance. N-methacryloly-(L)-histidinemethyl ester (MAH) was chosen as the complexing monomer for the preparation of Ni2+ imprinted monolithic column. In the first step, Ni2+ was complexed with MAH and the PHEMAH-Ni2+ monolith were synthesized by bulk polymerization using 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) as comonomer, ethylene glycol dimethyacrylate (EGDMA) as crosslinker, potassium persulfat (KPS) as initiator, toluene as a pore former and 4-(2-hydroxyethyl)-1-piperazineethanesulfonic acid as activator. After that, the template (Ni2+), were removed using PAR:NH3-NH4Cl (pH 10): H2O (27:48:25, % v/v) mixed solution. The equilibrium swelling ratios of the non-imprinted and imprinted monoliths are 64,9 % and 72,8 %, respectively. Compared with PHEMAH, the water uptake ratio of the PHEMAH-Ni2+ monolith increases due to formation of metal ion cavities in the polymer structure. According to the elemental analysis results, PHEMAH-Ni2+ monolith ve PHEMAH monolith contained 28,5 ?mol MAH/g and 33,4 ?mol MAH /g respectively. Adsorption of Ni2+ ions both on the MIP and the NIP were studied. Nickel adsorption increases with the time during the first 45 minute and then levels off as equilibrium is reached. The maximum adsorption capacity for Ni2+ 3,589 ?mol/g dry weight of MIP. Fe3+, Cu2+ ve Zn2+ were chosen as competitive metal ions in selectivity experiments because of their similar ionic radii. The relative selectivity coefficients of imprinted monolith for Ni2+ were 0,37; 7,4 ve 46,4 times greater than Fe3+, Cu2+ ve Zn2+ respectively. The Ni2+- imprinted particles could be used many times without decreasing their adsorption capacities significantly. KEY WORDS: Ion Imprinting, PHEMAH, Monolithic Column, Adsorption Capacity, Selectivity Experiment