Isparta yöresindeki seralarda fan ped sisteminin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of fan pad system efficiency of greenhouses in Isparta region
- Tez No: 213391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATILGAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, sera serinletme sistemlerinden fan ped sisteminin Isparta yöresindeki etkinliği incelendi ve sonuçlar grafikler halinde listelendi.Sıcak yörelerdeki seralarda eğer serinletme sistemi yoksa sıcaklık rahatlıkla 40 ºC'ın üzerine çıkmaktadır. Yüksek sıcaklık bitki kalitesini ve çalışanların verimini azaltır. Evaporatif serinletme yöntemi sera iç sıcaklığının azaltılmasında en çok kullanılan yöntemdir. Yaz aylarında serin iklime sahip yörelerimizde sıcaklık 30-33 ºC'ye kadar yükselirken, sera içi sıcaklığı daha da yükselmektedir. Serin iklim bölgelerinde yaz sıcaklıkları, sıcak iklim bölgelerinde ki yaz sıcaklığına oranla daha düşük olması nedeniyle seraların fan ped sistemiyle 10-12 ºC kadar soğutularak, sera sıcaklığı dış hava sıcaklığının altına düşmesi sağlanarak yazın da seralarda üretime devam edilebilmektedir.Bu nedenle çalışmalar sonucunda, Isparta yöresinde kurulmuş olan seralarda fan ped sistemi çalıştırılarak etkin bir serinletme gerçekleşebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the efficiency of fan pad system which is one of the greenhouse cooling system was observed in Isparta region and the results was listed as graphics.Temperatures can easily exceed 40 ºC hot region greenhouses during the summer if they are not equipped with cooling systems. Such high temperatures reduce crop quality and worker productivity.Evaporative cooling is the most common method for reducing the temperature inside a greenhouse. While temperature of cool climatic regions increase until 30-33 ºC inside of greenhouse temperature is more than outside during summer periods. Temperature of greenhouse cooling as 10-12 ºC by fan pad system because of summer temperature in cool climatic region is lower than hot climatic regions. By this process, production can be kept on in greenhouse in summer period due to decreasing of greenhouse temperature under the outside air temperature.Therefore, as a results of the study, effective cooling was determined by using fan pad system establihed greenhouse in Isparta region.