Kütahya yöresi orman yangını sahalarında silvikültürel uygulamaların değerlendirilmesi
Evaluation of silvicultural practices in burned areas of Kütahya
- Tez No: 739473
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, orman yangını geçirmiş ve Kütahya yöresinde örneklenen üç adet yangın sonrası ağaçlandırma yapılan sahada uygulanan silvikültürel müdahaleler, yöreden örneklenen gençleştirme alanları ve ağaçlandırma sahaları ile birlikte irdelenerek değerlendirilmiştir. Gerek ağaçlandırmada öncelikli olan yangın sahaları ve gerekse Orman Genel Müdürlüğü'nün ilgili tebliği doğrultusunda yangın sonrası yapılan ağaçlandırma çalışmaları irdelenerek, bu yörelerde özellikle yangın sonrası ağaçlandırma sahası ile benzer yaş ve mevkiye sahip alanlarda yapılan ağaçlandırma ve doğal gençleştirme sahaları da 1000 m² büyüklüğünde dokuz adet alan örneklenerek yaş, boy ve dip çap bakımından karşılaştırılmıştır. Araştırmada, yangın sonrası ağaçlandırılan saha, normal ağaçlandırma sahası ve gençleştirme sahalarında uygulanan silvikültür tekniğine göre gençleştirme ve ağaçlandırma çalışmalarının başarısı üzerine etkileri incelenmiş, elde edilen sonuçlara göre bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. thesis, the silvicultural practices in three forest fire areas were examined together with sampled areas from regeneration and afforestation areas in the Kütahya forest district. By examining both the fire areas that are prioritized in afforestation and the afforestation practices carried out after the fire in line with the relevant communiqu of the General Directorate of Forestry, the afforestation and natural regeneration areas in these regions, especially in the areas of similar age and location as the post-fire afforestation area, are also nine areas of 1000 m² were sampled and compared in terms of age, tree height and diameter at base.