Yeni schiff baz ligantları ve bunların bazı metal komplekslerinin sentezlenerek yapılarının aydınlatılması
Synthesis and characterization of new schiff base ligands and theirs some transition metal complexes
  1. Tez No: 213415
  2. Yazar: NURAY ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA BATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, o-vanilin ve etilendiaminden oluşan L1H2 ligandının tek merkezli Co(II), Cu(II) ve UO2(VI) kompleksleri ve hetero çift merkezli Co-La, Ni-La, Cu-La kompleksleri sentezlendi. o-vanilin ve 2-aminoetanolden oluşan L2H2 ligandının Co(II), Ni(II), Mn(II) ve UO2 kompleksleri sentezlendi.L1H2 ligandının tek merkezli Cu(II) ve UO2(VI) kompleksleri ve hetero çift merkezli Cu-La kompleksinin kimyasal yapıları, elementel analiz, IR, UV-Vis spektroskopisi, manyetik moment ölçümü, X-ışınları tek kristal yapı analizi teknikleri ile aydınlatıldı. L1H2 ligandının Co(II), Co-La ve Ni-La komplekslerinin, L2H2 ligandının tüm komplekslerinin kimyasal yapıları, elementel analiz, IR, UV-Vis spektroskopisi, manyetik moment ölçümü, termik analiz teknikleri ile aydınlatıldı.L1H2 ligandının UO2(VI) kompleksi ve L1H2 ligandının Ni-La hetero çift merkezli kompleksinin diyamanyetik, diğer komplekslerin ise paramanyetik özellik gösterdikleri gözlendi.Metal-Ligant oranı, L1H2 ligandının bütün komplekslerinde 1:1, L2H2 ligandının bütün komplekslerinde 1:2 olarak belirlendi.L1H2 ligandının Cu(II) kompleksinin kare düzlem, UO2(VI) kompleksinin pentogonal biprimidal geometriye sahip oldukları belirlendi. L1H2 ligandının Co(II) kompleksi ve L2H2 ligandının Co(II), Mn(II) ve Ni(II) kompleksleri için oktahedral yapı önerildi.
Özet (Çeviri)
In this work, mononuclear Co(II), Cu(II) and UO2(VI), heterodinuclear Co-La, Ni-La and Cu-La complexes of the L1H2 Schiff base derived from the condensation of o-vanillin with ethylenediamine were synthesized. The Co(II), Ni(II) and Mn(II) complexes of the L2H2 Schiff base derived from the condensation of o-vanillin with 2-aminoethanol were synthesized.Mononuclear Cu(II), UO2(VI) and heterodinuclear Cu-La complexes of the L1H2 ligand were characterized by elemental analysis, IR, UV-Vis spectroscopy, magnetic measurements and single crystal X-Ray difractometry techniques. The Co(II), Co-La and Ni-La complexes of L1H2 ligand, all complexes of L2H2 ligand were characterized by elemental analysis, IR, UV-Vis spectroscopy, magnetic measurements and termal analysis techniques.The UO2(VI) complex of L1H2 ligand and Ni-La heterodinuclear complex of the L1H2 ligand showed diamagnetic effect. The other complexes showed paramagnetic effect.Metal-Ligand ratio was found to be 1:1 for the all complexes of the L1H2 ligand. In the all complexes of the L2H2 ligand this ratio was found to be 1:2.The Cu(II) complex of the L1H2 ligand was determined to be square planar geometry, UO2(VI) complex was determined to be is distorted pentagonal-bipyramidal geometry.The octahedral structures were suitable for the Co(II), Mn(II) and Ni(II) complexes L2H2 ligand and Co(II) complex of the L1H2 ligand.