Yeni makrohalkalı schıff baz ligant ve bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi, yapısı, özellikleri ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis, structure, characteristics and antimicrobial activities of the new macrocycle schiff base ligand and some metal complexes
  1. Tez No: 537081
  2. Yazar: EZGİ KIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda makrosiklik schiff baz ligantlarının ve bunların metaller ile verdikleri kompleks bileşiklerin sentezi tıp, ziraat, biyoloji, tekstil vb. gibi bir çok sektörde uygulama alanına sahip olduğundan önemlidir. Bu tip anorganik sentezler yeni koordinasyon bileşiklerinin elde edilmesine ve incelenmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada fenil grubu içeren diamin bileşikleri kullanılıp fenil grubu içeren aldehitlerle birleştirilerek schiff baz kondenzasyonu ile yeni makrohalkalı koordinasyon bileşikleri elde edilmiştir. Elde edilen ligantlar ve metal tuzlarının bir araya getirilmesiyle oluşan reaksiyonda yeni çinko(II), paladyum(II) ve platin(II) kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen ligant ve komplekslerinin antibakteriyel ve antifungal özellikleri incelenmiştir. Bu testler disk difüzyon metodu ile yapılmıştır. Antibakteriyel ve antifungal aktivite değerleri standart antimikrobiyal bileşikler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen ürünlerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR, kütle spektroskopisi, elementel analiz, termal analiz ve magnetik suseptibilite cihazları ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, macrocyclic Schiff base ligands and synthesis of compounds given by these metal complexes is important. Medicine, agriculture, biology, textiles etc.has many applications in industry. This inorganic synthesis leads to the examination and obtain novel coordination compounds. In this thesis, diamino compounds containing phenyl groups combination with the dialdehyde containing phenyl group, with the Schiff base condensation obtained new macrocyclic coordination compounds. New macrocyclic coordination compounds of zinc(II), platinum(II) and palladium(II) were obtained with the reaction of these ligands and different some metal salts. The antibacterial and antifungal properties of synthesized ligands and complexes were investigated. These tests were performed by disk diffusion method. Antibacterial and antifungal activity values were compared with standard antimicrobial compounds. The ligand and their metal complexes were characterized by elemental analysis, FTIR, 1H and 13C-NMR, magnetic susceptibility, thermal gravimetric analysis, conductivity measurements, mass spectra.