Van Gölü güncel çökellerinin paleolimnolojisi
Paleolimnology of Lake Van recent sediments
  1. Tez No: 282951
  2. Yazar: AYŞEGÜL FERAY GÖKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ÖRÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Van Gölü hacmi bakımından (607 km3) dünyanın dördüncü büyük kapalı gölü ve yüzey alanı bakımından (3570 km2) dünyanın en büyük sodalı gölüdür ve maksimumum derinliği yaklaşık 457 m dir. Doğu Anadolu yüksek platosunda yer alır. Van Gölü tektonik olarak aktif bir bölgededir ve aktif volkanlarla çevrilidir. Van Gölü, Kuzey Atlantik ve Sibirya Yüksek Basınç, Orta Enlem-Subtropikal sistemlerinin kesiştiği yerde bulunduğu için iklime çok duyarlı bir noktadadır. Van gölü, karasal olarak uzun bir geçmişi simgelemektedir, gölsel çökeller yıllık laminalanma (varv) göstermektedirler ve bu varvların buzul-buzularası döngülerin anlaşılmasında büyük önemi vardır.Bu çalışma, Van Gölü'nden alınan gölsel çökeller üzerinde, gölün güncel paleolimnolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yüksek lisans tezi olarak yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda Van Gölü'den 15 adet kısa sondaj alınmış ve bu sondajlar üzerinde paleolimnolojik amaçlı incelemeler yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda Van Gölü'nün farklı kısımlarındaki sedimantasyon oranı hesaplanmış ve yaş aralıkları ortaya konmuştur. Buna göre sığ kesimlerdeki sedimantasyon oranı derin kısımlara göre daha fazladır. Holosen içindeki volkanik kül seviyeleri belirlenmiş ve su içeriklerinden yola çıkarak son 100 yılda göl su seviyesinin sabit olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lake Van is by volume the world?s fourth largest hydrological closed lake (607km3) and by area the world?s largest soda lake (3570km2) and the maximum depth is about 457 m. It is situated on a high plateau in eastern Anatolia. Lake Van is located in an active tectonical area and it is surrounded with active volcanoes. It is stuated cross of North Atlantic, Siberian High Pressure and Mid ?Latitude Subtropical High Pressure systems it is very sensitive about climate change. Lake Van recover long continental records covering several glacial-interglacial cycles from annually laminated lacustrine sediments.The aim of this study is determining the recent paleolimnological properties of Lake Van sediments for MSc thesis. In this respect we covered 15 short cores from Lake Van and on this cores we do some analysis on paleolimnology.As a result methods enabled us to obtain information about the age of the Holocene sedimentation. The data suggest different sedimentation rate throughout the lake. Dense sedimentation is mainly concentrated at the river mouths where the bulk of the material enters into the lake, wheras the sedimentation rate is slow in the deeper part of the lake. We can also determine ash layers in Holocene ages and we can say from the water content data lake level is not stable for last 100 years.