Van koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının fasulye (Phaseolus vulgaris L.)'de verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of different sowing times applications on the yield and yield components in dry bean (Phaseolus vulgaris L.)in Van condition
  1. Tez No: 213451
  2. Yazar: AHMET TAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada, Van koşullarında fasulye için en uygun ekim zamanının tespiti amaçlanmıştır. Üç fasulye çeşidi (Gevaş, Aras?98 ve Şehrali?98 ) dört farklı ekim zamanında (15 Nisan, 30 Nisan, 15 Mayıs ve 30 Mayıs) ekilmiştir. Deneme Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait deneme tarlalarında tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür.Çalışmada farklı ekim zamanlarının kuru fasulyede bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla ve tane sayısı, baklada tane sayısı, birim alan tane verimi, hasat indeksi, biyolojik verim ve yüz tane ağırlığına etkisi incelenmiştir.En yüksek birim alan tane verimi kg/da ile 170.86 ikinci ekim zamanın uygulamasının Aras?98 çeşidinde uygulamasından elde edilirken, en düşük değer ise 123.66 kg/da Gevaş çeşidin üçüncü ekim zamanı uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the most suitable sowing time for dry bean in Van conditions. Three dry bean varieties (Gevaş, Aras?98 and Şehrali?98) were sown at four different sowing times (15 April, 30 April, 15 May and 30 May). The study was conducted in the fields of Agricultural Faculty of Yuzuncu Yıl University by using randomized split block design with the three replications.In the study were investigated the effect of sowing time on the plant height, first pod height, numbers of branches, numbers of pod per plant and numbers of seed per plant, numbers of seed per pod, seed yield per unit area, harvest index, biological yield and 100 seed weight.