Halkalı okzalil bileşiklerin yeni reaksiyonlarının araştırılması
Investigations of the novel reactions of cyclic oxalyl compounds
  1. Tez No: 213450
  2. Yazar: NURETTİN MENGEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İndol grubu ihtiva eden bileşikler büyük miktarda antimikrobiyal özellikler göstermektedirler. Üç pozisyonunda sübstitüe olmuş indoller, neurotransmitter seratonin, melatonin, the hollucinogens psilocybin gibi triptamin alkaloidlerin yapı elemanlarıdır. Çoğunun farmakolojik özellikler gösterdiği doğada bulunan bileşiklerin önemli bir ailesini simgeleyen İndol türevleri bilimsel araştırmalarda büyük bir yer oluşturmaktadır.Bu çalışmada daha önce sentezlenmemiş, indol ihtiva eden karboksilik asit türevleri ve bu asitlerin türevlerininde farklı ester ve hidrazon türevleri elde edilmiştir. 4-etoksikarbonil-5-fenil-2,3-furandion ve 4-benzoil-5-fenil 2,3-furandion'ların 2-fenil indol ile 1/1 mol reaksiyonu sonucu bazı okzalasetik asit ve pirüvik asit türevleri sentezlenmiştir.Bu bileşiklerin yapıları elementel analiz, IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektrumları ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
İndole derivatives display a wide of antimicrobial activities. At position 3 substituted indoles are structural elements of tryptomine alkaloids like the neurotransmitter seratonin, melatonin, and the hollucinogens psilocybin. İndol derivatives, an important family of compounds occurring in nature, many of them exhibit pharmacological properties, have constituted a wide range in science studies.Carboxylic acid derivatives having 2-phenyl indol ring was obtained first time in this study. Some oxalacetic acid and pyruvic acid derivatives have been efficiently synthesized in high yields by treatment of 4-ethoxycarbonyl-5-phenyl-2,3-furandione and 4-benzoyl-5-phenyl-2,3-furandione with 2-phenylindole at room temperature and converted to their simple derivatives such as various esters and hydrazone The structures of these compounds were confirmed by analytical, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, X-ray spectral data.