Deniz tabanı zemin iyileştirme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of seabed soil improvement methods
- Tez No: 213501
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Zemin taneleri arasındaki efektif gerilmenin ortadan kalkması ve su-katı heterojen karışımının sıvı gibi hareket etmeye başlamasına `sıvılaşma' denilmektedir. Bu şartlar altındaki deniz yapısının temel zemini taşıma kabiliyetini yitirmekte ve üzerindeki yapıda ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Bu çalışmada öncelikle sıvılaşma olayı örneklerle vurgulanmakta, özellikle deprem etkisiyle belirme ihtimali yüksek olan deniz tabanı sıvılaşmasını engellemek veya en aza indirgemek amacıyla uygulanan başlıca deniz tabanı zemin iyileştirme yöntemleri açıklanarak karşılaştırılmaları yapılmakta ve yöntemler hakkında önerilerde bulunulmaktadır.Kompaksiyon betonlama, jet betonlama ve çimento enjeksiyonu olmak üzere başlıca üç farklı deniz tabanı zemin iyileştirme yöntemi bulunmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu yöntemler sırayla açıklanmakta, Marmaray Projesi deniz altı tüp geçit temel zemininde ve Gölcük Ford-Otosan Limanı deniz tabanında uygulanmış kompaksiyon ve jet betonlama deniz tabanı iyileştirme uygulamaları ayrıntılarıyla anlatılmaktadır.Ayrıca üç temel zemin iyileştirme yöntemi belirli ölçütlere göre karşılaştırılmakta, hangi yöntemin hangi şartlar altında daha başarılı ve uygun olacağı hakkında çeşitli saptamalarda bulunulmaktadır.Sonuç olarak da yöntemlerin uygulanma koşulları, verimlilikleri, zemin iyileştirmedeki başarıları hakkında yorumlar yapılmakta ve çeşitli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Liquefaction is that the elemination of the effective stress between soil grains and behaviour of the heterogeneous water-solid mixture like a fluid. The carrying capacity of sea construction ground decreases under these conditions, which might cause irrecoverable damages at the sea construction. In this study; primarily liquefaction occurrence is emphasized with past examples. For obstructing or minimizing the probability of liquefaction especially with the caused by earthquake impact; applied main sea ground improvement methods are explained, compared and some proposal are given regarding to related sea ground improvement methods.Mainly, there are three sea ground improvement methods. These are mentioned respectively; compaction grouting, jet grouting and cement grouting methods. In this study; the three main sea ground improvement applications are clarified and regarding to Marmaray Immersed Tunnel Project at the Bosphorus and Gölcük Ford-Otosan Port, compaction and jet grouting applications for ground treatment is explained with the details.Additionally, the methods are compared considering with many criteria. Through these comparisons, which method under which condition, has much more satisfactory is clarifiedConsequently, regarding to the application conditions of treatment methods, capabilities, achievements in improvement, comments are shown and various suggestions are emphasized.