Alkalin topraklarda humik asit ve çinko uygulamalarının iki farklı nohut çeşidinde verim ve N, P, K içeriğine etkisi
The effect of humic acid and zn applications on yield and N, P, K contents of two different chckpea varieties in alchaline soils
  1. Tez No: 213618
  2. Yazar: HÜSAMEDDİN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK TÜFENKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada, yetiştirme ortamına artan dozlarda humik asit ve çinko uygulamasının, iki farklı nohut bitkisinin gelişimine ve N, P, K içeriklerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Deneme Van ili, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama alanında kurulmuştur. Temel gübreleme olarak 5 kg da -1 azot olacak şekilde Amonyum Sülfat ve 6 kg da -1 fosfor olacak şekilde TSP şeklinde uygulanmıştır. Humik Asit (0, 40 kg da-1), ve Zn'nun üç farklı dozu (0, 2, 4 kg da-1) kullanılmıştır.Deneme sonunda nohut bitkisinin biyolojik verim, tane verimi, bin dane ağırlığı, bitki boyu, tane sayısı, bakla sayısı, tane ağırlığı ile tane ve gövdede azot, fosfor ve potasyum içerikleri belirlenmiştir.Humik asit ve çinko uygulamalarında, biyolojik verim, tane verimi, bin dane ağırlığı, bitki boyu, bakla sayısı, bitkide tane verimi, tane sayısı, ölçütlerinde en iyi sonuçlar sırası ile 484.83 kg da-1, 291.51 kg da-1, 549.17 g, 33.10 cm, 11.12 adet, 5.19g, 9.27 adet ve ile humik asit uygulanan ve 4 kg da-1 çinko dozundan elde edilmiştir.Uygulamalar sonucunda çeşitlerin tane ve gövdede N ve K, içeriklerinde artma kaydedilirken, P içeriğinde azalan bir seyir izlenmiştir.Anahtar Kelime: Nohut (Cicer arietinum L.), Çinko, Humik Asit ve Verim.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of Humic acid and Zn applications at increasing doses on the plant growth and nutrient element uptake of two different chickpea varieties an alkaline growth medium.The experiment was carried out on Research and Application Farm of Agricultural Faculty, Yüzüncü Yıl University, Van, Turkey. In the experiment, 50 kg ha-1 Amonium Sulfate, 60 kg ha-1 TSP were used as basic fertilizer. Humic acid and zinc doses were applied as 0 and 400 kg ha-1 and 0, 20 and 40 kg ha-1 respectively.At the end of the experiment, biological yield, grain yield per plant, 1000 seed weight, plant height, numbers of pod per plant, numbers of seed per plant, seed yield, nitrogen, phosphourus, potassium, calcium,magnesium, iron, zinc, cupper and manganes contents of the chickpea plant were determined.In humic acid and Zn applications, the best results for biological yield, grain yield per plant, 1000 seed weight, plant height, numbers of pod per, numbers of seed per plant, seed yield were found as 4848.3 kg ha -1, 2915.1 kg ha -1, 549.17 g, 33.10 cm, 11.12, 9.27 ve 5.19 by using 400 kg ha -1 Humic acid and 40 kg ha -1 Zn.According to results of applications, increases were observed in N and K contents and decreases were found in P contents.