Tüketicilerin biyoteknolojik uygulama ve ürünlere yönelik tutumları üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesi
An analysis of affecting factors on consumers' attitudes towards biotechnological applications and products
- Tez No: 213736
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ev Ekonomisi, Biotechnology, Home Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu arastırma, tüketicilerin biyoteknolojik uygulama ve ürünlere yönelik tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile planlanmıs ve yürütülmüstür. Ankara'da ilgili meslek kuruluslarına kayıtlı hekim, ziraat mühendisi ve sosyal bilimciler (n=360) arastırmaya dahil edilmistir. Arastırma materyalinin toplanmasında anket teknigi kullanılmıstır. Likert tipi cümlelere verilen yanıtlar puanlanmıs, yapı geçerligini kontrol etmek için faktör analizi teknigi olan ?Döndürülmüs Temel Bilesenler Analizi? uygulanmıs, anket formunun güvenirligi için iç tutarlılık katsayısı olan ?Cronbach Alpha? hesaplanmıstır. Arastırmada, tüketicilerin biyoteknolojide kullanılan organizmanın tipine yönelik tutumları, biyoteknolojiye yönelik fayda ve risk algıları, kendilerinin, ailelerinin ve arkadaslarının biyoteknolojik uygulama ve ürünlere yönelik tutumları, biyoteknolojik uygulama ve ürünlere yönelik etik sorumlulukları, kabulleri beklentileri ile güven duydukları kurumlara iliskin olarak meslek grupları ve cinsiyete baglı farklılıgın belirlenebilmesi için ANOVA ve t-testi yapılmıstır. Tüketicilerin biyoteknolojiye yönelik tutumları ile arastırmaya dahil edilen yordayıcı degiskenler arasındaki iliskinin incelenmesi amacı ile Dogrusal Regresyon Analizi uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and carried out to determine the effecting factors on consumers? attitudes towards biotechnological applications and products. Doctors of medicine, Agricultural Engineers and Social Scientists (n=360) who enrolled relevant Professional associations in Ankara were included into study. In gathering the research materials were used to questionnaire technique. Answers given to sentences typed Likert were scored and ?Varimax Analysis Technique? for validity were used. In order to test the reliability of questionnaire ?Cronbach Alpha? was calculated as inner consistency of coefficient. The ANOVA and t-test were performed for determining the differences dependent on profession group and gender variables between the consumers? attitudes towards type of organisms using in biotechnology, benefit and risk perceptions related to biotechnology, attitudes, others? attitudes (family members and friends), ethical obligations, acceptance, expectations, trust in institutions, opinions about general and spesific information sources and opinions about protection as consumers related to biotechnological applications and products. Moreover, Linear Regression Analysis was calculated in order to analyse relationships between consumers? attitudes and other explanatory variables.