Polimerlerin kömür pirolizine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of polymers on coal pyrolysis
- Tez No: 213802
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ SINAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında linyit pirolizine polimerlerin etkisi incelenmiştir. Çalışmada Bursa Mustafa Kemal Paşa Havzasından temin edilen düşük ısıl değerli linyit ve iki farklı polimer (polipropilen ve polietilentereftalat) numune olarak alınmıştır. Piroliz parametrelerinden sıcaklığın etkisini incelemek amacıyla 400, 500, 600 ve 700 °C olmak üzere dört farklı sıcaklık ve karışım oranının etkisini incelemek amacıyla da; karışım içerisinde % 33, % 50 ve % 67 polimer olmak üzere 3 farklı linyit:polimer oranında çalışılmıştır. Deneyler inert atmosfer ortamında, borusal bir reaktörde gerçekleştirilmiştir. Piroliz sonucu elde edilen sıvı, katı ve gaz ürünlerinin verim değerleri ve dönüşüm yüzdeleri hesaplanmıştır. Bunun sonucunda linyit ile polimerler arasında sinerjitik bir etki oluştuğu gözlenmiştir. Değerli kimyasallar içerdiği öngörülen sıvı ürüne elementel analiz, GC-MS, NMR, FTIR ve GPC gibi analiz işlemleri uygulanmış ve analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Piroliz, Linyit, Polipropilen, Polietilentereftalat, Sinerjitik etki
Özet (Çeviri)
In this study, effect of polymers on lignite pyrolysis is investigated. Lignite sample with a low heating value, from Bursa-Mustafa Kemal Paşa Region and two different polymers (polypropylene and polyethylenetereftalat) are used as the samples in the study. In order to investigate the effect of the temperature, one of the pyrolysis parameter, four different temperatures (400, 500, 600, 700 0C), are selected. To study effect of lignite : polymer ratio, 3 different ratios (33 wt %, 50 wt % and 67 wt % in polymer content of the lignite-polymer mixtures) are used. Experiments are conducted in a tubular reactor in an inert atmosphere. Yields of tar, residual coke and gas products and conversion degrees are calculated. A synergism between polymers and lignite is observed. Tar which includes valuable chemicals are characterized by GC MS, 1H NMR, FTIR, GPC and the results are evaluated. Key Words : Pyrolysis, Lignite, Polypropylene, Polyethyleneterefthalate, Synergetic effect