Fen ve teknoloji içerikli örütbağ sitelerinin değerlendirilmesi
Evaluating science and technology websites
  1. Tez No: 213885
  2. Yazar: KÜBRA DERTLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir örütbağ sitesi değerlendirme ölçeği geliştirerek fen ve teknoloji içerikli örütbağ sitelerini değerlendirmektir. Araştırma sitelerin mevcut durumunu analiz etmek amacıyla yapılmış genel tarama modelli bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini ilköğretim 8. sınıfta okuyan 394 öğrenci ve 44 fen ve teknoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Siteleri değerlendirmede kullanmak üzere sitelerde bulunması gereken özellikleri içeren ?Örütbağ Sitesi Değerlendirme Ölçeği? geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek tasarım, içerik ve öğrenmeye yönlendirici özellikler olmak üzere 3 ana başlık ve 36 maddeden oluşmaktadır. Ölçekten toplanan veriler yardımıyla ölçeğin güvenirlik katsayısı ?=0,953 olarak hesaplanmıştır. Toplanan verilere SPSS 13 bilgisayar paket programı kullanılarak bağımsız t testi uygulanmıştır. Öğretmen ve öğrencilerin sitelerle ilgili görüşlerinin ortalamaları ve standart sapma değerleri çıkarılmıştır. Öğretmenlerin sitelerle ilgili görüşlerini derinlemesine incelemek amacıyla 5 öğretmenle mülakat yapılmıştır. Tasarım, içerik ve öğrenmeye yönlendirici özellikler açısından sayfaları değerlendiren öğretmen ve öğrenci görüşlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu farklılıkların temelinde öğrencilerin öğretmenlere göre daha olumlu görüş belirtmeleri bulunmaktadır. Öğretmenlerle yapılan mülakatlar sonucunda sitelerde görsel öğeler, metin, renk, bilgi, amaç, kullanım kolaylığı, yazar ve öğrenmeye yönlendiricilik ile ilgili önemli eksikliklerin olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin bu görüşlerinin temelinde sitelerin öğretim amaçlı hazırlanmamaları, tasarımlarda öğrenci düzeyinin dikkate alınmaması, hazırlayanların alan eğitimi yetersizliği gösterilebilir.Site tasarımları ile ilgili eksikliklerin giderilebilmesi için tasarımlarda öğretmenlerin görüşlerinin alınması önerilmiştir. Bununla birlikte, öğretmenlerin mümkün olduğu kadar öğrencilerin bu ortamlardan yararlanmalarını sağlaması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop an evaluation scale for science and technology websites. This study is a survey which aims to analyze the current status of science and technology websites. The sample of the study consists of a total of 394 eight grade students of primary schools and 44 science and technology teachers. In order to use and to evaluate sites, a ?Website Evaluation Scale? has been developed consisting of features that have to be in sites. An evaluation scale of website consists of 36 items categorized under three main topics which are design, content and learning characteristics. By means of the data collected from the scale, the reliability exponent of scale was calculated as ?=0,953. The data obtained from the scale were analyzed by using SPSS Package Programme and an independent t test was applied to the data analysis. Mean and ss values were calculated in relation to the views of the teachers and students about the websites. Five teachers were interviewed in order to find out their views related to the websites in details. Among the views of the teachers and students in terms of design, content and learning, statistically meaningful differences were found. Positive views of the students compared to the teachers are the main reason of these differences. At the end of the interviews that have been carried out with the teachers, it has been seen that the teachers have found out important deficiencies about visual elements, text, colour, information, aim, ease of use, author and features that inclines learning in websites. It can be shown several factors among the reasons of these views. For instance, websites were not prepared for educational aims and so designers did not take the level of the students into consideration and designers had lack of knowledge about learning. In order to eliminate the deficiencies, it has been suggested to ask the views of the teachers when designing such websites. Besides, it has been pointed out that teachers should provide students to make use of these sites as much as possible.