n-boyutlu öklid ve ortogonal geometrilerde noktalar sistemlerinin denklik problemleri
Equivalence problems of systems of points for n-dimensional euclidean and orthogonal geometries
  1. Tez No: 213886
  2. Yazar: GÜLİSTAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DJAVVAT KHADJİEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tezde, n-boyutlu R öklid uzayının tüm izometrileri grubu; Iz(n) ve bu grubun önemli altgrupları olan ortogonal dönüşümler grubu; O(n), dönmeler ve ötelemelerle oluşturulan; SIz(n) grubu ve dönmelerle oluşturulan SO(n) grupları ile Rn'deki noktalar sistemleri için denklik problemi incelendi. Bu problem Iz(n), O(n), SIz(2) ve SO(2) grupları için İnvaryant yöntemleri kullanılarak çözüldü. Iz(n) grubu için tezde elde edilen denklik şartı daha önce Berger'in ?Geometry I? adlı kitabında verilen denklik şartından farklı olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Equivalence Problems are investigated for all isometries group of n-dimensional Euclidean spaces; Iz(n) and their important subgroups, group of orthogonal transformation; O(n), group of translation and rotation; SIz(n), group of rotation SO(n) with systems of points in Rn. The equivalence problem has been solved for following groups Iz(n), O(n), SIz(2), SO(2) with respect to invariant theory.Equivalence condition of Iz(n) in this thesis was found differently given equivalance condition in the book that the name is ? Geometry I ? of Berger.