Muğla ili ve civarındaki ektomikorizal Tricholoma caligatum populasyonunun toprak mikroflorası ile etkileşiminin incelenmesi
Investigation of interaction with soil microflora of ectomycorrhizal Tricholoma caligatum population in Muğla province and its vicinity
- Tez No: 215956
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ELTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çam ve sedir ağaçlarıyla ektomikorizal yaşam süren Tricholoma caligatum' un ülkemizde yayılış gösterdiği Muğla ve Antalya civarındaki ormanlardan 24 farklı toprak örneği ile 15 farklı bölgeden muhtemel T.caligatum fruktifikasyon örneği toplanmıştır. Toprakların hem fiziksel ve kimyasal özellikleri, hem de mikrobiyolojik yükleri belirlenmiştir. Toprak örneklerinin fungus yükü Rose-Bengal Chloramphenicol Agar'da, ortalama 7,1x106 kob/g, bakteri yükü ise Plate Count Agar'da ortalama 1,5x107 kob/g olarak saptanmıştır. Ayrıca her bir topraktan çok sayıda mikrofungus, bakteri ve aktinomiset izolatları elde edilmiştir. T. caligatum suşlarının toplandığı topraklardan izole edilen mikrofunguslar içinde en çok bulunan fungus genusu Penicillium'dur. Diğer genuslar sırasıyla Aspergillus, Mucor, Rhizopus, Absidia, Trichoderma ve Paecilomyces `dir. Fruktifikasyon örneklerinin hepsi T.caligatum olarak teşhis edilmiştir. T.caligatum fruktifikasyonlarının sadece 6 tanesinden misel kültürü yapılabilmiştir. Kültürü yapılan T. caligatum suşlarının (1662-M, 1663-M, 1680-M, 1583-M, 1588-M, 1595-M) Potato Dextrose Agar (PDA), Malt Extract Agar (MEA) ve Corn Meal Agar (CMA) olmak üzere üç farklı ortamda büyüme hızları incelenmiştir. En iyi büyümenin PDA'da meydana geldiği saptanmıştır.T. caligatum suşları ile 119 mezofilik aerobik toprak izolatı (42 fungus, 45 bakteri ve 32 aktinomiset izolatı) arasındaki bazı negatif ve pozitif etkileşimler in vitro koşullarda araştırılmıştır. Negatif etkileşim olarak T. caligatum suşları ile toprak izolatları arasındaki antagonizma incelenmiştir. T. caligatum suşlarına karşı 8 mikrofungus, 4 bakteri ve 9 aktinomiset olmak üzere toplam 21 izolat antagonistik etki göstermiştir. Pozitif etkileşimler olarak inorganik fosfat (Ca3(PO4)2) çözünürlüğü, bakteri izolatlarının T. caligatum'un misellerinin büyümesine etkisi ve in vitro'da İndol Asetik Asit (IAA) üretimi araştırılmıştır. T. caligatum suşlarının.Ca3(PO4)2'ı çözemediği buna karşılık 3 fungus, 13 bakteri, 9 aktinomiset izolatının çözdüğü saptanmıştır. Ayrıca 3 fungus, 4 bakteri ve 6 aktinomiset izolatının aynı ortamda büyütüldüğünde T.caligatum suşlarını fosfatı çözebilir hale getirmesi nedeniyle T.caligatum ile bu mikroorganizmaların arasında sinerjitik bir ilişki olduğu saptanmıştır. Birlikte büyütüldüklerinde 15 bakteri izolatının T. caligatum suşlarının büyümesine pozitif etkisi olduğu belirlenirken; 8'inin etkisiz, 11'inin ise olumsuz etki gösterdiği belirlenmiştir. T.caligatum suşlarının hepsinin ve bakteri izolatlarından 11 tanesinin İndol Asetik Asit (IAA) ürettiği saptanmıştırSonuç olarak T.caligatum suşlarıyla pozitif etkileşimi saptanan bakteri izolatlarından 4 tanesinin (1662?B6, 1663?B4, 1595 ?B4 ve 1663-B8) bitki büyümesini teşvik edici kök bakterileri olabileceği, 2 tanesinin de (1663?B4 ve 1663?B9) mikorizasyona yardımcı bakteriler olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
T.caligatum which has ectomycorrhizal life with pine and cedrus trees distributed from Muğla and Antalya provinces?s forests in our country. Twenty four different soil samples and 15 different potential T.caligatum fructifications were collected from these region. Both physical and chemical characteristics and also microbial load of the soils were determined. The fungal counts in Rose-Bengal Chloramphenicol Agar and bacterial counts in Plate Count Agar of soil samples as average were determined 7,1x106 cfu/g and 1,5x107 cfu/g respectively. In addition many microfungi, bacteria and actinomycetes isolates from each soil samples were obtained. The most common genus among the mikrofungi to be isolated from the soils which collected T.caligatum strains is Penicillium. The other most abundant genera are belong to Aspergillus, Mucor, Rhizophus, Absidia, Trichoderma, Paecilomyces respectively. All of collected fructification samples were identified as Tricholoma caligatum. The mycelia were cultivated from only six T.caligatum fructifications. The mycelial growth rate of cultivated T.caligatum strains (1662-M, 1663-M, 1680-M,1583-M, 1588-M, 1595-M) was investigated in three different culture media as Potato Dextrose Agar (PDA), Malt Extract Agar (MEA), Corn Meal Agar (CMA) . The highest mycelial growth rate was determined on PDA.Some positive and negative interactions between T.caligatum strains and 119 mesophilic aerobic soil isolates (42 fungi, 45 bacteria and 32 actinomycetes) were investigated in in vitro conditions. As negative interaction, antagonism was determined between T.caligatum strains and soil isolates. Totally 21 isolates including 8 microfungi, 4 bacteria and 9 actinomycete showed antagonistic effect to T.caligatum strains. As positive interactions, inorganic phosphate (Ca3(PO4)2) solubilization, the effect of bacteria isolates on T.caligatum strains mycelial growth and in vitro indole acetic acid (IAA) production were investigated. T.caligatum strains weren?t able to solveCa3(PO4)2 whereas 13 bacteria, 3 fungi, 9 actinomycetes isolates were able to solve it. In addition, synergitic interactions were determined among T.caligatum and 3 fungi, 4 bacteria and 6 actinomycete isolates, since T.caligatum was (Ca3(PO4)2) solubilization ability when growing in same plate with these microorganisms. While bacterial isolates growing together with T.caligatum, the 8 of the bacteria isolates had non effect and 11 of them had negative effect. Indole acetic acid (IAA) production by all of T.caligatum strains and 11 of bacteria isolates were determined.As a result, four of bacterial isolates (1662?B6, 1663?B4, 1595?B4 and 1663-B8) indicated positive interaction with T.caligatum strains might be Plant Growth-Promoting Rhizobacteria (PGPR) and two of the bacterial isolates (1663?B4 and 1663?B9) might be Mycorrhiza Helper Bacteria (MHB) were determined.