Sedir Araştırma Ormanı (Elmalı-Antalya) miksomisetleri
Cedar Research Forest (Elmalı-Antalya) myxomycetes
  1. Tez No: 562202
  2. Yazar: HALİME AĞYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİNAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, 2015-2017 yıllarında Antalya İli, Elmalı İlçesi Sedir Araştırma Ormanından ilkbahar ve sonbahar aylarında toplanan miksomisetlerin taksonomisi üzerine yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında çürümüş veya çürümekte olan ağaç kabukları ve odunları, döküntüleri ve hayvan gübrelerinden oluşan örnekler toplanmıştır. Üzerinde spor ya da plazmodyum bulunma ihtimali olan materyallerin her birine arazi numarası verilmek suretiyle kilitli poşetlere konulmuştur. Toplama numaraları ile birlikte toplanan materyal hakkında bilgiler arazi bilgi defterine işlenmiştir. Laboratuvara getirilen örneklere Nem Odası Tekniği uygulanmıştır. Gelişen örnekler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu 6 takım 7 familyaya ait 22 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen cinsler içerisinde Arycria cinsi sıklıkla gözlenmiş olup, Arycria cinerea en çok gelişen tür olmuştur. Arycria cinerea'nın Cedrus libani ve Juniperus sp. türleri üzerinde geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out on the taxonomy of myxomycetes collected in the spring and autumn seasons from the Sedir Research Forest in Elmalı district of Antalya province in 2015-2017. During the fieldwork, samples were collected from decayed or decaying tree bark, wood, waste and animal manure. Each of the materials that are likely to contain spores or plasmodium were placed in locked pouches by giving the field number. Information about the material collected together with the collection numbers is recorded in the field information notebook. Humidity chamber technique was applied to the samples brought to the laboratory. As a result of the studies on developing samples, 22 species belonging to 6 families of 7 families were identified. Among the genera identified, the genus Arycria was frequently observed and Arycria cinerea was the most common species. It is observed that Arycria cinerea grows on Cedrus libani and Juniperus sp.