Hamsiköy Planlama Birimi'nde orman bitki biyoçeşitliliği değişiminin izlenmesi
Monitoring forest plant biodiversity change in Hamsiköy Forest Planning Unit
  1. Tez No: 213897
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Hamsiköy (Trabzon) Orman Planlama Birimi (OPB) sınırları içersinde 1984?2007 yılları arasındaki bitkisel çeşitliliğin değişiminin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma alanının bitkisel tür çeşitliliği 48 adet deneme alanından elde edilen bitki materyallerinin tekerrürleri dikkate alınarak hesaplanmıştır.Sekonder orman süksesyonu aşamaları, 2007 yılında 48 örnekleme alanı ve daha önceki çalışmalardan yararlanılarak Clements'in yaklaşımına göre belirlenmiştir. Hamsiköy OPB'nde, arazi çalışmaları, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), Uzaktan Algılama (UA) ve hava fotoğraflarından yararlanılarak süksesyon aşamaları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ormanın klimaks (son denge) aşamasına doğru ilerlediğini göstermektedir. Tüm alan süksesyon açısından değerlendirildiğinde; 2170,3 ha (%11,82) alanın bir alt sere geçtiği, 3238,1 ha (%17,63) alanın bir üst sere geçtiği ve 12954,7 ha (%70,55)'lık alanda ise bir değişim olmadığı saptanmıştır.Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile süksesyon aşamaları arasında bitki çeşitliliği bakımından anlamlı bir fark olup olmadığı belirlenmiştir. Süksesyon aşamaları arasında bitki çeşitliliği açısından bir fark olmadığı %95 güven düzeyinde ortaya konmuştur.Orman kaynaklarının konumsal yapısında zamanla olan değişim FRAGSTATSTM programı ile belirlenmiştir. Planlama birimi konumsal yapı bakımından incelendiğinde, doğal gençleştirme, ağaçlandırma çalışmaları, ormanın legal ve illegal kullanılmasından dolayı, ortalama parça alanı (MPS) ve en büyük parça indeksi (LPI) azalmış, parça sayısı (NP) ve ormanın parçalılığı genel olarak artmıştır.1984?2007 yılları arasında yıllık 38,1 ha, 875,5 ha'da orman artışı ve 49080,3 ton biyokütle artışı meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was designed to evaluate the change in spatial-temporal configuration of secondary forest succession and generate measurements for monitoring the changes in structural plant diversity in Hamsiköy Forest Planning Unit from 1984 to 2007.We computed several diversity indices and dominance measures based on presence/absence data within the each sample plots.The seral stages of secondary forest succession were determined according to Clementsian theory by using 48 sample plots in the planning unit in 2007. The secondary forest succession was generated and mapped using Geographic Information System (GIS) and Remote Sensing (RS) along with aerial photographs. The results show that the forest has developed towards the climax stage. In overall, 2170,3 ha of the area decreased, 3238,1 ha increased and 12954,7 ha did not change in different seral stages.The one-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine whether or not there were significant differences in species richness of seral stages. The difference was not statistically significant at a 95% confidence level.The study also investigated temporal changes of spatial structure of forest conditions over time using FRAGSTATSTM software. In terms of spatial configuration, the mean patch size (MPS) and largest patch index (LPI) declined, the number of patches and fragmentation of forest increased due to natural regeneration, plantation, legal and illegal utilization of forest resources.During the whole study period, the annual forestation account and the total increasing are 38,1 and 875,5 ha respectively. As well, the biomass increased totally 49080, 3 tones.