İç mimarlık tasarımlarının sunum aşamasında, el çizimi ve bigisayar destekli çizimin kullanılması
- Tez No: 213924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
?İç Mimarlık Tasarımlarının Sunum Aşamasında, El Çizimi ve Bilgisayar DestekliÇizimin Kullanımı.? konulu yüksek lisans tezinde iç mimarlık tasarımı çerçevesindeçizim ve sunum aşamasında bu iki yöntemin; uygulama yöntemleri, kullanılanmalzemeler, eğitim, süreç ve sonuçları araştırılmış, konu ile ilgili örnekler vererekincelenmiştir.Tez giriş ve onu takip eden beş bölümün ardından gelen sonuç bölümü ile birlikte yedibölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde, tez çalışması sürecince uygulanan yöntem ve araştırmanınkapsamına değinilmiştir. Çalışmada ele alınan konunun önemine değinilip ulaşılmakistenen amaca yer verilmiştir.İkinci bölümde, iç mimarlık meslek alanı ele alınmıştır. İç mimarlık meslek alanıkapsamı ile tarihsel gelişimi, tasarım bilgisi, iç mimarlık alanındaki mesleki kurumlar,eğitim veren üniversiteler ve iç mimarlıkta bilgisayar kullanımı incelenmiştir.Üçüncü bölümde, iç mimarlık tasarım sürecinde el çizimi ve bilgisayar çizimi ile eskizçizimi değerlendirilmiş, dijital tasarım araçları incelenmiştir.Dördüncü bölümde, bilgisayar destekli tasarım değerlendirilmiş, bilgisayar desteklitasarımın gelişimi, bilgisayar destekli tasarımda kalıplaşma ve bilgisayar destekli çizimyazılımları incelenmiştir.Beşinci bölümde, iç mimarlıkta bilgisayar destekli tasarım ve projelerin sunumundabilgisayar kullanımı yöntemler ile birlikte incelenmiştir.Altıncı bölümde, iç mimari sunum süreci ve perspektif ilişkisi ile bilgisayar ortamındaiç mimari sunum süreci, tarihçesi ve kuramsal altyapısı incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise el çizimi ve bilgisayar destekli tasarım araçları ile oluşturulançizimlerin iç mimari sunum aşaması içinde farklı özellikleri ele alınmış, geçmiştengeleceğe durumları hakkında araştırmalar ışığında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of Interior Architectural Design, within this Interior ArchitectureDesign, in the thesis about the use drawing by hand and computer aided drawing in thepresentation process of Interior Architecture Design; application methods of these twomethods during the drawing and presentation process, supplies to be used, education,process and results are researched and analyzed with examples of the issue.This thesis consists of seven parts with the introduction and following five parts andconclusion.In the introduction, the embrace of the method and which is applied during the study ofthe thesis are mentioned, the importance of the subject and the target idea arediscussed.In the second part, Interior Architecture profession is mentioned. The embrace of theInterior Architecture profession, historical development, design acquirements,professional organizations in the area of Interior Architecture, universities that providethe education and the use of the computer in Interior Architecture are analyzed.In the third part, in the process of Interior Architecture Design, hand drawing,computer drawing, computer drawing and sketch drawing are evaluated and digitaltools are examined.In the fourth part, computer aided design is assessed, the development of computeraided design, becoming stereotyped and computer aided drawing software areanalyzed.In the fifth part, computer aided design in Interior Architecture and the use ofcomputer in the process of presenting projects are evaluated with the methods.In the sixth part, the relationship between the Interior Architecture presentation processand perspective the, Interior Architecture presentation process in computerenvironment, the history and hypothetical infrastructure of the issues are discussed.In the conclusion, different features of the drawing in the process of InteriorArchitecture Design that are created by hand drawing and computer assisted tools areargued and some ideas are given according to the research of the development of thesefrom the past to the future.