Kentin, mekansal gelişmesinin yönlendirilmesinde stratejik yaklaşım; kentsel tasarım-projeler ilişkisi
Strategic approach in spatial development of the city: Urban design-urban projects relationship
- Tez No: 213926
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGE ULUSAY ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Birinci bölümde, mekansal gelişmenin yönlendirilmesinde, planlama-tasarım ilişkisi çerçevesinde, kentsel tasarımın, kentsel gelişme sürecindeki rolü ve görevinin önemi ortaya konmuştur. Dünya'da ve Türkiye'de, kentsel tasarımın gelişimi incelenerek küreselleşme süreci ile birlikte, planlama ve tasarıma ilişkisine bütüncül bir yaklaşım gereği olarak stratejik planlamanın önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, planlamaya bütüncül yaklaşım çerçevesinde, kentler için büyük ölçekli bir iletişim aracı olan stratejik planlama yaklaşımı incelenmiştir. Bu yeni yaklaşımın, yeni denge ve uygulama araçları olan büyük kentsel projeler yoluyla, kentleri yeniden bulmaya yardım edecek bir planlama ve mimari anlayış getirme olayı, kentsel tasarım çerçevesinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, kentsel planlama-tasarım-proje ilişkisi çerçevesinde, kentin mekansal gelişmesinde örnek proje deneyimleri olarak; Hamburg/ Hafencity Kentsel Dönüşüm Projesi ve İstanbul/ Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Projesi değerlendirilmiştir. Almanya ve Türkiye'de planlama sistemi içerisinde kentsel tasarım projelerinin yeri ve ilişkisi irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Stratejik Planlama, Kentsel Tasarım, Kentsel Projeler, Plan- Proje Diyalektiği, Bütüncül Planlama Yaklaşımı
Özet (Çeviri)
In the first section of the study, the importance of the role and task of urban design in shaping the spatial development process is stated regarding planning-design relationship. And the evolution of urban design in the world and in Turkey is explored. The significance of strategic planning as a result of the need to handle planning-design relationship with a holistic approach is emphasized. The second section is about strategic planning. It is explained as a large-scale communication medium in the context of the holistic approach to planning-design. Urban projects are the implementation means of this new approach. This new approach introduces a new understanding of planning and architecture to help re-find cities by means of urban projects. This section explores the above mentioned feature of the new approach in urban design framework. In the third section, Hanburg/HafenCity Urban Regeneration Project and Istanbul/ Zeytinburnu Urban Regeneration Project are discussed as case studies. The role and place of urban design projects in the planning systems in Germany and Turkey is evaluated. Key Words : Strategic Plan, Urban Design, Urban Project Page Number : 105 Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Bilge ULUSAY ALPAY