Ürün geliştirme süreçlerinin tasarım yönetimine etkileri; otomotiv sanayi
Process of the product development affecting the design management; automotiv industrial
- Tez No: 213935
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜHA ERDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın; otomotiv sektörüne ait diğer çalışmalardan ayrı tutulması hedeflendi. Bu araştırmada otomobilin dönemsel veya formsal kabuk tasarım gelişimi veya ürün geliştirme süreç yapısı içindeki tasarım kavramları yerine yeni pazar oluşturacak kültürel ürün gelişim olguları ve metodolojisi `' TASARIM YÖNETİMİ `' araştırıldı. Bu çalışmada; tasarım yönetimi stratejilerindeki gelişim ve tanımların, ürün geliştirme süreçleri içersindeki kayıpları; hedef ürün, fonksiyon ve organizasyon yapısı gibi yaklaşımların versiyon ürün gelişimi ile sonuçlanan yapıların ana pazara olan mikro etkileri sorgulandı. Otomotiv tasarımı bir üründen çok yaşam alanının modellenmesi, kültürel baskınlığın, yapıların kodlanmasıdır. Yakıt kapağını açmaktan radyo kanalı değiştirmeye, oturma eyleminin açısal konumlandırılmasından yük taşımaya kadar kültürel alışkanlıkların yeni yaşam modeline geçişini oluşturur. Uluslararası kültür baskınlığının rekabeti, ulusların gelecek öngörüsüdür. Araştırmada tasarım yönetiminin oluşturduğu bu olguların ürün geliştirme süreçlerinde hedef kontrollü modellenmesi konumlandırıldı. Bu gün teknik ve teknolojik rekabetin oluşturduğu ürün geliştirme süreçlerini belki de yarın sadece tasarım yönetimi öngörülerine bırakacaktır, bilgisayar ortamında hızla ilerleyen gelişen, prototip yapımı, montaj, test, model, analiz modül ve ara yüzleri farklı disiplindeki araştırmaları da etkilemektedir. Araştırmanın sonunda tasarım yönetiminin kritik geliştirme süreçlerini yönlendirerek kültürel alışkanlık yaratacak, yeni yaşam modeli oluşturacak, ürün ve ürün senaryosuyla yeni tanımlanan yalın ürün geliştirme süreçlerini kulanarak nihai ürünü oluşturacağız. Ardından örnek, gelişimi tamamlanmış yeni yaşam modeli retro trendini ve çıkan ürünleri inceleyeceğiz. Otomotiv endüstrisinde örneklerini önümüzdeki dönemlerde göreceğimiz retro yaşam tarzını, oluşturulan olguları, yansıması formaları, Anahtar Kelimeler : Otomotiv, Tasarım Yönetimi, Ürün Geliştirme, Proess
Özet (Çeviri)
This research; is apart from the other researches that are prepared about automotive sector. Instead of studying about the periodic or body styling forms of the cars, I preferred to study about the cultural product developments that are to form new marketing and methodology of `DESIGN MANAGEMENT? In this research; I interrogate the casualties of product development that affects strategies and definitions of design management; the micro effects to target product, function and the construction of organization. Auto design is not only a product development but all so a coding of configuration and model building of living area. It composes the new living model of opening the fuel tank to changing the radio channel, sitting way to transportation. Cultures of nations come off best in rival. In this research the facts that builds design management is deployed the model of target control in the process of product development. To day the process of product development with technical and technological rival, tomorrow can only be the foresight of design management. Different researches effects, the construction of prototype, assembly, test, model, analysis which is rapidly advanced in computers. Key Words : Automotive, Design Management, Product Development, Process