Kentsel dönüşüm ve sarıgöl örneği
Urban regeneration and sarigöl case
  1. Tez No: 213936
  2. Yazar: NAZIM AKKOYUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEOMAN TEKKÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tarih boyunca çeşitli biçimlerde ortaya çıkan kentsel dönüşüm, 1980'li yıllarda devlet ve kamu sektörü karşısında kentlerin ve özel sektörün ön plana çıkışı ve geçmiş kentsel dönüşüm uygulamalarının ortaya çıkardığı sorunlarla birlikte, günümüzün tartışılan konularından biri olmayı sürdürmektedir. Sanayi devrimiyle kentlerde meydana gelen hızlı nüfus artışı ve kentleşme, kontrolsüz ve plansız bir büyüme yaratmıştır. Sanayileşmenin getirdiği yeni fonksiyon ve işlevlere uygun olmayan geleneksel kent dokuları köhnemeye maruz kalırken fabrika çevrelerinde, işçilerin yaşadığı sağlıksız kentsel yerleşim alanları oluşmuştur. Önceleri işçi sınıfıyla sermayedarlar arasında yaşanan mekânsal ayrışma günümüzde toplum içinde farklı grupların, tercih, istek ve beklentilerine göre çeşitlilik göstermektedir. Üst ve orta gelir grupları bütçelerine göre farklı alternatifler arasında yer seçimi tercihi yapabilmekteyken, kent yoksulları kentsel dönüşüm adı altında sunulan projelerle, kendi dayanışma ve yardımlaşma ilişkilerinden koparılarak, kentsel hizmet ve servislerin görece daha düşük olduğu alanlara sürülmektedirler. Dünyada ve Türkiye'de uygulanan kentsel dönüşüm türlerinin ve araçlarının bu çalışmada incelenen Gaziosmanpaşa Sarıgöl mahallesiyle örtüşen özelliklerini ortaya koymak için öncelikle diğer kentsel ayrışma biçimleriyle benzerlikleri ortaya çıkarılmaktadır. Böylelikle benzer alanlara geçmişte uygulanan projelerin ortaya çıkardığı sorunların değerlendirilmesi yapılarak Sarıgöl Mahallesi için uygun çerçeve çizilmiştir. Sarıgöl Mahallesi halkını yerinden etmeyen, ekonomik, sosyal ve fiziksel yaşam koşullarını iyileştirmek meydana gelecek herhangi bir dönüşüm projesinin temel amacı olmalıdır. Bu doğrultuda mahallede işsizlik, yoksulluk, altyapı, eğitim ve sağlık hizmetleri öncelikli çözülmesi gereken konular olarak ortaya çıkmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kentsel Dönüşüm, Kentsel Yoksulluk, Kentsel Ayrışma,
Özet (Çeviri)
Urban regeneration which came into picture in various ways through history is still one of the most argued issues in hand becuase, in 1980?s, cities and private sector became predominant among nation states and public sector, and the former urban regeneration implementations? problems were visible. Rapid population growth and urbanization driven by industrial revolution created an unbounded and planless development. The traditional urban fabric became subject of dilapidation because of the new functions and roles industrialization brought and new, unhealthy settlements for the workers started to gather around factories. The initial spatial disintegration among workers and stockholders shows a variety today in the society according to different groups? preferences, desires and expectations. While upper and moderate incomers can choose among different alternatives for inhabitance according to their budget, urban poor is driven away from their solidarity and mutual aid to areas with weaker urban services, in the name of urban regenration projects. In order to display the features of implemented urban regeneration projects around the world and Turkey which overlap with Gaziosmanpaşa Sarıgöl neighbourhood, the similarities with other urban disintegration forms were revealed initially. Thus, the appropriate frame for Sarıgöl neighbourhood was constructed by evaluating the problems of earlier projects implemented for similar areas. An urban regeneration project which will be made for Sarıgöl neighbourhood must aim not displacing the residents and improving economic, social and physical life conditions. In this direction, unemployment, poverty, infrastructure, education and health services are the issues which have to be handled at first hand in the neighbourhood. Key Words : Urban Regeneration, Urban Poverty,