Geleneksel Türk evi iç mekan kurgusunun incelenmesi ve Süleymaniye bölgesi örnekleri analizi
Research about the interior planning of traditional Turkish house and analysing the examples from Süleymaniye zone
- Tez No: 213937
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENEM ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
?Geleneksel Türk Evi İç Mekan Kurgusunun İncelenmesi ve Süleymaniye Bölgesi Örnekleri Analizi? konulu yüksek lisans tezinde Geleneksel Türk Evi iç mekânlarının tasarlama ilkeleri, tasarlanan evlerin kimlik oluşturma kriterleri, mekânların kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığı araştırılmış; Süleymaniye Bölgesi `nden örnekler verilerek daha sonra yapılabilecek çalışmalara kaynak olması amaçlanmıştır. Tez, giriş ve onu takip eden üç bölümün ardından gelen sonuç bölümü ile toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ulaşılmak istenen amaç belirtilmiş ve bu amaca uygun olarak araştırma yöntemi geliştirilmiştir. İkinci bölümde, Geleneksel Türkevi tanımı yapılmış, tarihçesi incelenmiş, oluşumuna etki eden faktörler ele alınmış ve tasarım ilkeleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, İstanbul'da yer alan Geleneksel Türk Evleri ele alınmış, plan tiplerine göre gruplandırılarak örneklerle incelenmiştir. Dördüncü bölümde, İstanbul'un geçmişten günümüze merkezini oluşturan Süleymaniye Bölgesinde yer alan Geleneksel Türk Evleri örneklerle ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise tüm bu araştırmalar neticesinde incelenen Geleneksel Türkevi iç mekan kurgusu kriterleri dikkate alınarak; Süleymaniye Mahallesi, Ayrancı Sokak No:16 da yer alan eski bir yapının rölövesi alınmış ve proje önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
?Research About The Interior Planning of Traditional Turkish House and Analysing The Examples From Süleymaniye Zone ? based M. Sc. Thesis principles of Traditional Turkish House interior design, the criterions of the formation of the identity, space perceptioning and the effects on the users has been researched;and aimed to be a source for future researches by giving examples from Süleymaniye zone. The M. Sc. Thesis consists of five parts: introduction, three following parts and conclusion. In the first part, the objective which wanted to be achieved is clarified and research methods which are suited to achieve this objective is developed. In the second part, definition of Traditional Turkish House is given, history is examined, the factors that effect the formation are discussed and the design principles are determined. In the third part, the Traditional Turkish Houses in İstanbul were examined. At the end of this part, the plan types are examined by grouping. In the forth part, The Traditional Turkish House examples in Süleymaniye zone, which is called as the center of İstanbul from past to present, are determined by examples. As a conclusion, in the fifth part a project of an old construction in Süleymaniye Quarter, Ayrancı Street, No:16 is suggested by considering the criterions of Traditional Turkish House Interiour Planning ,which are studied in the direction of all these researches are examined carefully,