Belirsizlikten doğan esneklik kavramının konut iç mekan ve donatı elemanları tasarımına etkileri
The influence of thwe concept of flexibility arising from uncertainity on residential interiors and fittings
  1. Tez No: 213944
  2. Yazar: HANDE ZEYNEP ALTINOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İçinde yaşadığımız toplumun bireylerinin ve en küçük birimi olarak kabul edilen ailenin hayatını geçirebildiği, kendi gelenek-görenek ve kültürünü yansıtabildiği, içinde mutlu olabildiği yapma çevresi konutudur. Konutta yaşayan bireylerin nitelikleri, konutu kullanım biçimleri, kullanıcı sosyal statüsü gibi özelliklerin belirsizliğinden yola çıkılarak içinde istenilen her türlü işlevi maksimum düzeyde karşılayabilecek, uzun süre kullanım imkanı sağlayabilecek iç mekanları oluşturmada ?esneklik? kavramına ihtiyaç duyulmaktadır. Konut kullanıcılarının ihtiyaçlarının ve alışkanlıklarının değiştiği düşünülerek planlamada birçok değişimin yapıldığı gözlenmektedir. Ama bu değişimlerin zamanı, boyutu ve aşaması bir belirsizlik içindedir. Konut iç mekanındaki belirsizlik de buna benzer olarak gelecekte değişebilecek gereksinimlerin net olarak bilinememesi ve bu sebeple mevcutta kurulmuş olan dengenin hangi yönde bozulacağının tahmin edilememesidir. Konut iç mekan ve donatı elemanları tasarımında esneklik etkisinin hangi yönde olduğu ve ne tür çözümlerin getirildiğinin örneklerle ve sonuçta örnek her mekan için oluşturulan tablolarla incelendiği tezde, ihtiyaçlara uyum sağlayabilen esnek bir konutun hem çevresel hem de ekonomik bakımdan daha sürdürülebilir olduğu görülmektedir.Anahtar Kelimeler : Konut, Esneklik, Belirsizlik, İç Mekan, Donatı Elemanları
Özet (Çeviri)
Family is accepted as the smallest unit of the society which we live in. Built environment is the place where a family could satisfy their needs, reflect their traditions and customs and live comfortably. There are uncertanties such as the characteristics of the users, how they use the house and users? social level. There is a need for the concept of flexibility to create multi-functional long-term used interior spaces in the maximum level. Due to the idea that house users? needs and habits are changing, it can be observed that, various changes in planning are being made. But there is an uncertainty in these changes about it?s time, scale and phase. Also it?s similar with the uncertainty about the interior of a residence, such as the uncertainty about their needs in the future. Therefore, the uncertainty in the interior of a residence is the impossibility of estimation about how a present balance can be lost. The thesis is composed of different graphics and charts in order to see how flexibility notion is proccessed on designing the house interiors and fittings in time. Flexible house that is accordance with the needs of the user is seen to be economically and environmentally more sustainable.Key Words : House, Flexıbılıty, Uncertaınty, Residence, Fittings