Pop art döneminin incelenmesi ve pop art döneminin günümüz mobilya tasarımlarına etkileri
Investigation of pop art term and effects of 21th centuries furniture design
- Tez No: 213946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
1945 ve 50'li yıllarda yeni malzeme ve yapım teknikleri endüstrileşmeyle birliktegelişmiştir. 1960'lardan sonra kitlelerin vazgeçilmez bir parçası haline gelen sinema,müzik, televizyon ve reklam da önemli gelişmeler yaşanmıştır.1960'lı ve 70'li yıllarda tüketimin artmasıyla mobilyada da artan talebi karşılamakiçin teknolojiden yararlanılarak ucuz malzeme kullanılmaya başlanmıştır. Budönemde ekonomik ürünlere yönelme gereksinimi duyulmuştur. Canlı renklerdenoluşan, oyuncaksı ve organik bir üsluba yönelmişlerdir. Bu yıllarda özgürlükhareketlerinin etkisi sanata ve tasarıma yansımıştır. Gençlere yönelik ekonomikmobilyalar tasarlanmıştır. 1960'lı yıllarda petrolün düşük fiyatlı olmasından dolayıpolietilen ve termoplastikler sıkça kullanılmıştır.Modernizmin yalın üslubunun Amerikan halkı tarafından benimsenmemesindendolayı Pop kültürün tarzı kolayca ilerlemiştir. Aynı zamanda dönemin ve özgürlüğünsimgesi olarak görülen parlak kırmızı ve turuncu renkler kullanılmasına rağmenmodernizmden çok uzaklaşmadan sade ve işlevsel tasarımlar yapılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, giriş ve çalışmanın amacı, ikinci bölümde mobilyatasarımını etkileyen faktörler, üçüncü bölümde mobilya tasarımının tarihi gelişimi,dördüncü bölümde popüler kitle kültürünün ve Pop Art'ın tanımı, Pop Art'ınAmerika ve Avrupa sanatına etkileri, beşinci bölümde ise Pop art dönemi mobilyatasarımcıları, 60 ve 70'li yıllarda mekan tasarımları ve Pop artın günümüze olanetkileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In late 1940s and 1950s, new materials and manufacturing techniques are introducedby the help of industrialization. After 1960s, significant developments have beenestablished in cinema, music, television and advertising; which are considered asinevitable elements of contemporary mass culture.The overgrowing rates of consumption is 1960s and 1970s initiated the usage ofcheaper materials with higher technology. In this period, the general tendency ofconsumption was directed towards more economical products.An organic visual style with vivid colors and toy-like forms was visible in this period.In those years, especially youthful customers were demanding cheaper and moreinnovative furniture. For this purpose, Polyethylene and Thermoplastics were widelyused in 1960s? design works, mainly with the help of decreasing oil prices.Unlike the unappreciated simplicity of modernism, the style of Pop culture had easilyintegrated into America. On the other hand, simplistic and functional products werealso designed in a modernist style, although the usages of warm and vivid colors werehighly appreciated as signs of freedom at that era.In the first chapter of this thesis, an introduction to the study and the aim of the studywill be explained. In the second chapter, the important factors that affect the designprocess of furniture will be outlined. In the third chapter, historical progression offurniture design will be examined. Consequently, in the fourth chapter, definitions ofmass culture and Pop Art will be described and the affects of Pop Art to Americanand European art will be investigated. Finally, the fifth chapter will focus on thefurniture designers of Pop Art period, interior design in 1960s and 1970s, and theaffects of Pop Art to contemporary design.