Otel iç mimari tasarımında mekan algılama ve kimlik oluşumu ve örnekler üzerinde analizi
Perception of spaces & formation of identity in hotel interior design and analysis on samples
  1. Tez No: 213947
  2. Yazar: DİLŞAD ÖKTEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
?Otel iç Mimari Tasarımında Mekân Algılama ve Kimlik Olusumu? konulu yüksek lisans tezinde otel iç mekânlarının tasarlama ilkeleri, tasarlanan otelin kimlik olusturma kriterleri, mekânların kullanıcılar tarafından algılanması ve kullanıcılar üzerinde bıraktıgı etkiler arastırılmıs; üç otel örnegi incelenerek daha sonra yapılabilecek çalısmalara kaynak olması amaçlanmıstır. Tez, giris ve onu takip eden üç bölümün ardından gelen sonuç bölümü ile toplam bes bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, ulasılmak istenen amaç belirtilmis ve bu amaca uygun olarak arastırma yöntemi gelistirilmistir. İkinci bölümde, konaklama tesisleri incelenmis; otellerin nitelik, kullanım amacı, olusum ve yerlesim sınıflandırılması örneklerle anlatılarak, otel ve otel mekânları kavramları ele alınmıstır.Üçüncü bölümde, otel tasarımlarında mekân olusturma ve olusturulan mekânın algılanması incelenerek kimlik kavramı ele alınmıstır. Bölüm sonunda farklı örneklerle otel iç mekânlarını tasarlama prensipleri belirlenmistir. Dördüncü bölümde, Sapanca - Richmond Nua Spa Hotel, Antalya - Hillside Su Hotel ve Belek - Adam & Eve Hotel örneklerinin mekânsal tasarımları incelenmis; mekânların algılanısı ve kimlikleri arastırılmıstır. Besinci bölümde ise sonuç olarak tüm bu arastırmalar dogrultusunda incelenen otellerin genel nitelikleri, mekân olusumları, iç mekân algısı ve kimlik olusumu irdelenmistir. Anahtar Kelimeler : Otel, Konaklama Tesisleri, iç Mimari, Mekân, Algılama, Kimlik
Özet (Çeviri)
?Perception of spaces & formation of identity in hotel interior design? based M. Sc. Thesis principles of hotel interior design, the criterions of the formation of the identity, space perceptioning and the effects on the users has been researched;and the three hotels had been chosen as examples and analysed for resourcing for the future works. The M. Sc. Thesis consists of five parts: introduction, three following parts and conclusion.In the first part, the objective which wanted to be achieved is clarified and research methods which are suited to achieve this objective is developed. In the second part, accommodations for travelers and tourists are studied; the classification of hotels? quality, purpose of use, formation and settlement are explained with examples and the concept of hotels and hotel spaces are considered. In the third part, the concept of identity is considered with studying the formation of space in hotel design and perception of the space that?s been formed. At the end of this part, the principles of interior design in hotels are determined. In the forth part, three examples of Sapanca - Richmond Nua Spa Hotel, Antalya - Hillside Su Hotel and Belek - Adam & Eve Hotel?s space designs are studied and the perception of the space and identity is researched.As a conclusion, in the fifth part general characteristics, formation of spaces, perception of interior spaces and formation of identity of the hotels which are studied in the direction of all these researches are examined carefully. Key Words : Hotel, Accommodations, Interiour Design, Space, Perception, Identity