Tombul keler, Stenodactylus Grandiceps Haas, 1952 (Squamata:Sauria:Geckonidae) Anadolu'daki yayılışı, taksonomisi ve biyolojisi hakkında
On the distiibution, taxonomy and biology of large-headed thin-toed gecko, Stenodactylus Grandiceps Haas, 1952 (Squamata:Sauria:Geckonidae) in Anatolia
- Tez No: 213982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Önceden sadece Gaziantep ilinden tek örneğe dayalı olarak bilinen Anadolu Tombul Keleri hakkında, aktüel dağılışını belirlemek ve detaylı bilgi elde etmek üzere, çeşitli habitat tiplerini kapsayacak şekilde, 2007-2008 yıllarında, düzenli aralıklarla Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde (Şırnak ili hariç) toplam 8 arazi çalışması gerçekleştirilmiştir.Biri Gaziantep ve ikisi Kilis ilinden olmak üzere,toplam üç farklı lokalite belirlenmiştir. Bu lokalitelerden toplanan 23 örnek (8 ??, 5 ?? ve 10 juvenil) morfoloji, seroloji ve kan hücreleri açılarından incelenmiştir. Arazi ve kaptiv koşullardaki gözlemlerle birlikte elde edilen veriler ışığında, Anadolu populasyonu beslenme ve davranış biyolojisi hakkında bazı bilgilerle birlikte ayrıntılı olarak tanımlanmıştır.Bu çalışma süresince elde edilen bulgular türün diğer bilinen dağılış alanlarıyla (Irak, Suudi Arabistan'ın Kuzeyi, Suriye ve Ürdün) ilişkili Literatürdeki mevcut bilgiler ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To determinate the actual distribution and obtain the detail information on the Anatolian Large-headed thin-toad gecko, Stenodactylus grandiceps, which has been known previously only from Gaziantep province based on a single specimen, totally eight field studies were conducted to the regions of Eastern Mediterranean Anatolia and Southeastern Anatolia (except of Şırnak province) with regularly intervals in the years of 2007 and 2008, including the various habitat types.Totally three different localities, one from Gaziantep and two from Kilis province, were determined. 23 örnek (8 ??, 5 ?? and 10 juvenile) specimens collected from these localities were examined in the viewpoints of the morphology, serology and blood cells. In the light of the obtained data together with the observations in the field and captive conditions, the Anatolian population was described in detail with some information on the feeding and behavioral biology.The findings of this study and the present information in Literature related with the other known distribution areas (Iraq, Saudi Arabia, Syria and Jordan) of the species were discussed.