Elektromanyetik dalgaların mikroorganizmalar üzerine etkisi
Effect of electromagnetic waves on microorganisms
- Tez No: 213983
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektromanyetik dalga kaynakları olarak seçilmiş baz istasyonları yakınlarından alınmış toprak örneklerinden 15 Bacillus cereus straini izole edilmiştir. 1000 ve 1850 MHz frekanslardaki elektromanyetik dalgaların, 3 saat içerisinde, Bacillus cereus izolatları ve Bacillus cereus CCM99 straininin biyokimyasal özellikleri, sporulasyon saati ve spor morfolojileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca, elektromanyetik dalgalara maruz kalmış sporlar, scanning elektron mikroskobunda incelenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, 1000 MHz frekansın sporulasyon saati üzerinde etkisi görülmemiş olup , 1850 MHz frekansta Bacillus cereus CCM 99' da 9 . saatte ve 15 tane Bacillus cereus strainlerinden 11'i 8.saatte, 4' ü 8. saat 20 dakikada sporulasyona girdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, biyokimyasal testler üzerinde herhangi bir değişikliğe rastlanılmamıştır. Scanning elektron mikroskobunda, elektromanyetik dalgalara maruz kalan sporların, morfolojilerinde farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
15 Bacillus cereus strains were isolated from soils collected from nears of base stations as electromagnetic wave sources. Effect of electromagnetic waves at 1000 MHz ve 1850 MHz frequency, up to 3 hour, on biochemical tests, sporulation times and spores morphologies of Bacillus cereus strains and Bacillus cereus CCM99 strain were examined. However, spores exposed to electromagnetic waves were examined by scanning electron microscopy.According to results, effects of 1000 MHz frequency on sporulation time were not observed. At 1850 MHz frequency, it was observed that Bacillus cereus CCM99 strain began forming spore at 9th hour and among 15 Bacillus cereus strains, grains of 11 forming spore at 8th hour, also 4 began forming spore at 8 h. 20 minutes. However, it was not found any effect of electromagnetic waves at 1000 and 1850 MHz on biochemical tests. On the other hand, it was observed differences in the surface properties of spores at scanning electron microscopy.