Dinlenme döneminde alınan fındık çeliklerinin köklendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on rooting of hazelnut cuttings taken in dormancy period
  1. Tez No: 11202
  2. Yazar: FİKRİ BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
-46- 6- ÖZET Ülkemizin önemli fındık çeşitlerinden olan Palaz, Tombul ve Sivri çeşitleriyle yapılan bu denemede, çelikler sözkonusu çeşitlerden 1987 yılı Ekim, Kasım ve Aralık ayla rında alınmıştır. Çelikler en alt göz dikkate alınarak 17-18 cm uzunluğunda hazırlanmışlardır. Köklenmeyi teşvik etmek a- macıyla IBA hormonu ve bunun 2000, 4000 ve 6000 ppm konsant rasyonları kullanılmıştır. İki dikim şekli (Klasik dikim ve Toprak altı dikim ) uygulanılarak kumlu bahçe toprağına diki len çelikler, haziran ortasında köklendirme ortamından alın mışlardır. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir : 1. Çeliklerde köklenme oranları çok düşük olarak gerçek leşmiştir. Öyle ki, sadece Ekim ayında tesbit edilen köklenme oranları ; klasik dikim çelikleri için Palazda(6000 ppm IBA) ve Tombulda (2000 ppm IBA) % 2.50,: Sivride (6000 ppm IBA) % 10.0 olarak bulunmuştur. Toprak altı dikim çeliklerin de ise sadece Sivride (4000 ppm IBA) % 2.50 olarak ortaya çık mıştır. 2. En yüksek kallüslenme oranları ; Palazda % 60.0, Tombulda % 77.50 ve Sivride % 80.0 olarak klasik dikim çelik lerinden elde edilmiştir. 3. Toprak altı dikim çelikleri (% 38.97) klasik di kim çeliklerinden (% 15.82) çeşit ve ay ortalamalarına göre daha sağlıklı bulunmuşlardır. 4. Toprak altı dikim çelikleri ( 2.32 cm) klasik di kim çeliklerinden (1.01 cm) daha uzun sürgünler oluşturmuş lardır.-47- 5. Köklenmeleri arazi şartlarında çok zor olan fın dık odun çeliklerinin köklendir ilme sinde, mutlaka alttan ı- sıtmalı sistemlerin ve daha değişik met odların kullanılma zo runluluğu ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
-48- 7- SUMMARY In this study, used important Palaz, Tombul and Sivri hazelnut cultivar.s, the cuttings from annual grow were taken in October, November and December 1987. The cuttings were prepared to 17-18 cm length by taking care of the deep bud. We used IBA 2000, 4000 and 6000 ppm concentration in 50 % alchoX to promote callusing and rooting. The cuttings were planted in two different planting methods ( conventio nal and under-soil planting). Sandy-soil was used as rooting medium. These cuttings were taken out from the rooting media in the mid41© of June. The results can be summarized as fal lows: 1. The rooting rates of the cuttings were so low. These rates measured just for October were 2.50 $ on Tombul filbert (2000 ppm IBA) and Palaz filbert (6000 ppm IBA), 10.0 $ on Sivri filbert for the conventional planting; cut tings and 2.50 % on Sivri filbert for the under-soil planting cuttings. 2. The highest callusing rates measured on the conventional planting cuttings were 60.0 % on Palaz filbert, 77.50 % on Tombul filbert and 80.0 % on Sivri filbert. 3. It was found that the under-soil planting cut tings (38.97 %) were healthier than the conventional planting cuttings (15.82 $>) to the avarages of cultivar and month. 4. The under-soil planting cuttings produced longer shoots (2.32 cm) than the conventional planting cuttings (1.01 cm).-49- 5. It was so difficult to root wood cuttings of hazelnut in the field conditions. Due to this difficulty, it must be used under heating system or others for a suc cessfully rooting.