The quality analysis of fresh water produced from seawater using various analytical methods to check its suitability as drinkink and irrigation water
Deniz suyundan üretilen tatlı suyun sulama ve içme suyu kriterlerine uygunluğunun analitik yöntemlerle saptanması
  1. Tez No: 213986
  2. Yazar: DENİZ ÖZAKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, YRD. DOÇ. DR. MÜŞERREF ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Su canlılar için temel yaşam kaynaklarından biridir. Günümüzde su kaynaklarının değişik nedenlerden dolayı hızla tükenmesi ve kirlenmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple mevcut su kaynaklarını korumak ve alternatif su kaynaklarını değerlendirmek için yeni teknikler geliştirmek gerekmektedir.Deniz suyundan içme, sulama ve endüstriyel amaçlı su elde edilmesi, son yıllarda oldukça fazla kullanılan bir yöntemdir. Ters ozmos yöntemi, deniz suyunun tuzluluğunun giderilerek kullanım ve içme suyu kalitesinde su elde etmek amacıyla çok başvurulan bir yöntemdir. Ters ozmos yöntemiyle elde edilen suyun içme ve sulama suyu kriterlerine uygunluğunun analiz edilmesi gereklidir.Bu çalışmada, deniz suyundan tatlı su elde etmek için Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Nalan Kabay'ın çalışma grubu tarafından Su Ürünleri Fakültesi'nin Urla'daki laboratuarlarında kurulu bulunan ters ozmos sisteminden elde edilen suyun içme ve sulama suyu olarak kullanıma uygunluğu çeşitli analitik yöntemler kullanılarak incelenmiştir.Çalışmada, su örneklerinin katyon analizleri Varian 10 Plus Model Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi kullanılarak yapılmıştır. Anyon derişimleri Shimadzu IC-Ai model iyon kromotografi cihazı kullanılarak saptanmıştır. Su örneklerindeki karbonat ve bikarbonat iyonlarının analizleri ise uygulama kolaylığı bakımından titrasyon yöntemiyle yapılmıştır. Bulanıklık ölçümleri, arazi tipi Micro TPI türbidimetre cihazı kullanılarak yapılmıştır. Üretilen suyun pH, iletkenlik, tuzluluk, toplam çözünmüş katı gibi karakteristik özelliklerinin ölçümleri ise arazi tipi WTW LF-330/SET kondüktometre ve Metrohm 691 Model pH metre kullanılarak Urla yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The water is one of the basic life sources for the people. The rapid decrease and pollution in water resources by various reasons are big problems in all over the world and also in our country. Therefore, we need to develop new techniques to save the present water resources and to use of alternative water resources.Recently, producing water for drinking, irrigation and industrial processes from seawater has been popular. Reverse osmosis method is an important method to produce fresh water from seawater. It is necessary to do quality analysis for water produced from seawater by reverse osmosis from the viewpoint of its suitability as drinking and irrigation water.In this study, the quality analysis of fresh water produced from RO system established by Prof.Nalan Kabay?s research group at the laboratories of Faculty of Fisheries of Ege University at Urla was performed using various analytical methods to check its suitability as drinking and irrigation water.In this study, cation analyses of water samples were analyzed by Varian 10 Plus Model Atomic Absorption Spectrophotometer. Anion concentrations of water samples were determined with Shimadzu IC-Ai model ion chromatography equipment. Presence of carbonate and bicarbonate ions in water samples were determined by titration method. Turbidity measurement were performed by Micro TPI Field Portable Turbidimeter. Characteristic properties of water samples such as conductivity, salinity, total dissolved solid (TDS), pH were performed using portable WTW LF-330/SET conductometer and Metrohm 691 Model pH meter in Urla plant.