Quality analysis of water produced from seawater by reverse osmosis method-studying the effect of membrane type on water quality
Ters ozmos yöntemiyle deniz suyundan üretilen tatlı suyun kalite analizi-membran türünün su kalitesine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 276404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜŞERREF ARDA, PROF. DR. NALAN KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tüm canlılar için su, en önemli yaşam kaynağıdır. Günümüzde, birçok ülke, artan nüfus yoğunluğu, gelişen endüstri ve açığa çıkan atıkların oluşturduğu çevre kirliliği nedenlerinden dolayı temiz su sıkıntısı çekmektedir. Gittikçe artan bu sıkıntı nedeniyle, alternatif su kaynaklarına olan ilgi artmaktadır. Son yıllarda, içme ve kullanma suyu olarak, ters ozmos yöntemi ile deniz suyundan elde edilen suyun kulanımı büyük önem kazanmıştır.Ters ozmos yöntemi ile elde edilen suyun, içme ve kullanma suyu olarak kullanılabilmesi için, içme ve kullanma suyu kriterlerine (Dünya Sağlık Örgütü-WHO, Türk Standartları Enstitüsü-TSE, Avrupa Çevre Koruma Ajansı-EPA tarafından belirlenen) uyması gerekir.Bu çalışmada, Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nalan Kabay'ın çalışma grubu tarafından Su Ürünleri Fakültesi'nin Urla'daki laboratuarlarında, kurulu olan ters ozmos sistemiyle deniz suyundan elde edilen suyun kalitesi çeşitli analitik yöntemler kullanılarak incelenmiş ve su kriterlerine uygunluğu değerlendirilmiştir. Ayrıca, ters ozmos sisteminde kullanılan iki ayrı membranın performansları karşılaştırılmış, suyun üretimine ve kalitesine etki edebilecek ters ozmos parametreleri incelenmiştir.Çalışmada, su örneklerinin katyon analizleri Varian 10 Plus Model Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi kullanılarak yapılmıştır. Anyon derişimleri Shimadzu IC-Ai model İyon Kromotografi cihazı kullanılarak saptanmıştır. Su örneklerindeki karbonat ve bikarbonat iyonlarının analizlerinde titrasyon yöntemi kullanılmıştır. Bulanıklık ölçümleri, arazi tipi Micro TPI türbidimetre cihazı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is the most important life sources for all of the living organizms. Nowadays, many countries have fresh water problems because of environmental pollution which occurs due to increasing population, improved industry and contaminants. Because of these problems which increase day by day, attention has increased to alternative water resources. Recently, using water produced from seawater by reverse osmosis method as drinking and irrigation water, has been popular.In order to use water produced from seawater by reverse osmosis, this water should be suitable according to drinking and irrigation water criteria (which is determined by World Health Organization-WHO, Turkish Standards Institute-TSE and Environmental Protection Agency-EPA)In this study, quality of water produced from RO system established by Prof.Dr. Nalan Kabay?s research group at the laboratories of Faculty of Fisheries of Ege University at Urla, was investigated using various analytical methods and evaluated according to water criteria. Additionally, two different membranes which were used at reverse osmosis system, were compared for their performances. Reverse osmosis parameters such as applied pressure and temperature which affect performances of water production and water quality were investigated.In this study, cation analyses of water samples were analyzed by Varian 10 Plus Model Atomic Absorption Spectrophotometer. Anion concentrations of water samples were determined with Shimadzu IC-Ai model ion chromatography equipment. For the analyses of carbonate and bicarbonate ions in water samples, titration method was used. Turbidity measurement were performed by Micro TPI Field Portable Turbidimeter.