Sakarya bölgesindeki topraklardaki inorganik kirleticilerin araştırılması
A survey of inorganic contaminants in soil samples collected from agricultural areas in Sakarya
  1. Tez No: 214047
  2. Yazar: GÜLSÜN OK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Sakarya Bölgesi topraklarındaki inorganik kirleticilerin belirlenerek değerlendirilmesi ve bu sayede günümüzde ve gelecekte toprak kirliliği ile ilgili yapılacak çalışmalara kaynak oluşturmak amacıyla yapılmıştır.Tarım yapılan alanlardan, 0-10 cm toprak derinliğinden toplanan toplam 33 toprak örneğinde As, Cr, Cu, Cd, Zn, Pb ve Ni konsantrasyonları ICP-OES yöntemi ile bulunmuştur.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; araştırma topraklarında, As, Cd ve Pb birikiminin olmadığı, toprakların %12,12'sinde Cr, %72,73'ünde Ni, %15,15'inde Cu ve %3,03'ünde Zn kirliliği bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the inorganic contaminants in soil samples collected from argicultural areas in Sakarya. As, Cr, Cu, Cd, Zn, Pb, and Ni concentrations in 33 soil samples collected at the depth of 0-10 cm were analyzed by ICP-OES.According to results obtained from the research, total concentrations of As, Cd and Pb did not accumulate at the excessive levels in soils. However, Cr in 12,12%, Ni in 72,73%, Cu in 15,15% and Zn in 3,03% of the soil samples were found to be excess levels.