Traktörde kullanılan devir daim pompa ünitesinin tasarımı,imalatı ve testinin yapılması
Pump unit?s design, production and testing by using tractor
  1. Tez No: 214054
  2. Yazar: SIDIKA UZUN TAŞÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ENGİN, YRD. DOÇ. DR. ÖMER KADİR MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde halen bir traktör firması tarafından kullanılan devir daim pompasının çalışma performansına ilişkin verilerinin olmaması ve traktör firmasının müşterilerinden gelen şikayetlerde göz önünde bulundurularak pompa performansını belirlemek amaçlı pompa test deney ünitesinde 8 kanatlı, 7 kanatlı, 5 kanatlı fanların deneyleri yapılmıştır.Deneylerde kullanılan test düzeneği ile büyüklüklerin ölçümü, ölçülen bu değerler vasıtasıyla gerekli hesaplamalar yapılmakta ve pompa performans eğrileri çizilmektedir.Bu çalışmada, 8 kanatlı, 7 kanatlı, 5 kanatlı fanların ayrı ayrı deneyleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu fanlar deney düzeneğine yerleştirilerek pompa karakteristik eğrileri elde edilmiştir. Deneysel çalışma sonucunda; 1000 d/dk, 1500 d/dk, 2000 d/dk ve 2500 d/dk daki deneylerde verim açısından 8 kanatlı fanın verimi daha yüksek, Hm manometrik basma yüksekliği ise 7 kanatlı fanda daha yüksek elde edilmiştir. Bir sonraki yapılacak çalışmaya hazırlık için, pompalarda titreşim analizi, gürültü, arıza çeşitleri ve bakım için bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water pump?s working performance not to be concerning data by using stil tractor company at the present and 8 vanes, 7 vanes, 5 vanes impellers were experiment in pump test experiment unit purposefully pump performance determine. in view of the fact that by tractor companies costumer complaints too.With this experiment unit measurements, required computations have been done through this measured values and pump performance curves are drawn.In this study, 8 vanes, 7 vanes, 5 vanes impellers were tested and the results were compared. These impellers were attached to the pump and characteristic curves peculiar to pump were obtained. In this experimental study, 8 vanes impeller?s efficiency was obtained high at 1000 rpm, 1500 rpm, 2000 rpm, 2500 rpm. 7 vanes impeller manometric pressure highness was obtained high. Pump vibration analysis, noise, defect kinds and maintenance are given information for next preparation study.