Sahabe dönemi miras hukuku uygulaması
Implementation of inheritance law in the time of the companions of the prophet Muhammed
- Tez No: 214087
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, sahâbe döneminde öne çıkan hukukçu sahâbelerin mirasla ilgili uygulama ve içtihatlarının incelenmesi hedeflenmiştir.Çalışmamız, giriş, dört ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Birinci bölümde, İslam miras hukuku'nun kaynaklarına, tevdinine ve ilgili ıstılahların açıklamalarına yer verilmiştir.İkinci bölümde, İslâm'ın ortaya çıktığı bölge olan Arap Yarımadası ve çevresinde uygulanmış Roma, Yahudi ve Arap miras hukukları farklı özellikleri öne çıkarılarak özetlenmeye çalışılmıştır. Özet olarak bahsedilen bu hukuk sistemleriyle ilgili bölümlerin sonunda, miras hukukunun genel prensipleri bağlamında İslam miras hukuku ile karşılaştırılmalarına da temas edilmiştir.Üçüncü bölümde, miras hukukunda neyin içtihat neyin nassla belirlenmiş olduğunu daha iyi ayırt edebilmek amacıyla Kur'ân-ı Kerim ve Peygamber (sav)'in uygulamasından hareketle İslâm miras hukuku ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmamızın ana kısmını oluşturan dördüncü bölümdeyse, sahâbenin miras hukukuyla ilgili uygulama ve içtihatları incelenmiştir. Çalışmada, özel olarak uygulama ve içtihatları belirtilen sahabeler, Ebû Bekir, Ömer b. Hattab, Zeyd b. Sâbit, Abdullah b. Mes'ûd, Abdullah b. Abbas, Ali b. Ebi Tâlib'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the opinions and implementations of the companions of the Prophet Muhammad (pbuh) on inheritance.This study is composed of an introduction chapter, four main chapters and conclusion. In chapter one, sources of the Islamic Inheritance Law and its central terminology which are employed within this study are explained.In the second chapter, the inheritance laws which are implemented just before the advent of Islam and its first years in the Arabian Peninsula and its vicinity are summarized. In the concluding part of each section, I compare them with the Islamic inheritance law in terms of the basic inheritance rules.In the third chapter, we delineate the Islamic Inheritance Law only according to the verses of the Holy Koran and the Sunnah (practice) of the Prophet Muhammad (pbuh).In the fourth chapter that is the central part of our study, we try to detect the practises and opinions of the companions of Prophet Muhammed (pbuh) on inheritance. The companions who are focused on here in this study are Ebu Bakr, Umar b. Khattab, Zayd b. Thabit, Abdullah b. Mas'ud, Abdullah b. Abbas, Ali b. Abi Talib.