Vesaik mukabili ve mal mukabili ödeme şekillerinin karakteristik özellikleri
The characteristics of cash against documents and cash against goods
  1. Tez No: 214086
  2. Yazar: ÜMİT AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmamızın kapsamı, uluslararası ticaret uygulamasında karşımıza çıkanödeme şekillerinden vesaik mukabili ödeme ile mal mukabili ödeme şekilleriningenel işleyişi, bu ödeme şekillerinin düzenlendiği Milletlerarası Ticaret Odası'nın522 sayılı broşür (Tahsiller İçin Yeknesak Kurallar) hükümlerinde yer alandüzenlemeler, anılan broşür hükümlerinin hukuki niteliği hakkındaki tartışmalar vebu konudaki görüşümüz, bu ödeme şekline katılan bankaların işlevleri ve hukukisorumlulukları ile bankaların bu hukuki sorumluluklarını sınırlayan broşürhükümlerinin Türk hukukundaki geçerlilikleri ile her iki ödeme yönteminin taraflarasağladığı avantajlar ve getirdiği risklerin ele alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis study is to handle the general process of the cash againstdocuments and cash against goods that we are facing in international tradeapplications, the arrangements taking place in the provisions of the brochure number522 of the International Chamber of Commerce (Uniform Rules For Collections) inwhich these methods of payment are consisted, discussions regarding the juridicialattribute of the above mentioned brochure provisions and our opinion on this subject,the role of the banks taking part in this methods of payment and their responsibilitiesand validity of the provisions of the brochure, limiting the responsibilities of thebanks, in Turkish Law, and the advantages and risks of the both methods of paymentto parties.