Uluslararası karayolu taşımacılığında maliyetleme sistemi ve bir uygulama örneği
The costing system in international road freight transportation and an application
- Tez No: 214098
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşmeye bağlı olarak meydana gelen politik, ekonomik, teknolojikv.b. değişimlerden tüm sektörler gibi bir hizmet sektörü olan ulaştırma sektörü veona bağlı karayolu yük taşımacılığı alt sektörü de olumlu yönde etkilenmektedir.Ayrıca son dönemlerde dış ticaret hacminde görülen büyümenin bir yansıması olarakyük taşımacılığının önemi de giderek artmaktadır. Eldeki kaynakların etkin veverimli kullanılması uluslararası karayolu yük taşımacılığı için bir zorunluluktur.Yöneticilerin, kaynaklarını etkin kullanabilmeleri için ihtiyaç duydukları en önemlibilgilerin başında, uluslararası karayolu taşımacılık işletmelerinin maliyetleri ile ilgilibilgiler gelmektedir. Uluslararası karayolu yük taşımacılığı işletmelerinde maliyetbilgilerine ulaşmakta zorluklar bulunmaktadır. Bu çalışmada bir uluslararası karayoluyük taşımacılığı işletmesindeki bir uygulama ile maliyet muhasebesinde karşılaşılanzorluklar ele alınmış ve bu olumsuzlukların giderilmesine yönelik önerilerdebulunulmuş, bu kapsamda; bir maliyet hesaplama yöntemi önerisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation industry and its road freight transportation sector like otherservice industries have been positively affected by the changes -due to globalizationinpolitical, economic, technological and other environments. Furthermore, theimportance of road freight transportation sector has gradually increased in relationwith the level of foreign trade. In this respect, effective and efficient use of resourcesis indispensable for international road freight transportation. The piece ofinformation managers most value and need for using resources effectively is aboutthe cost of transportation incurred in international road freight transportationcompanies. However, managers have some difficulties to overcome to reach thatpiece of information. In this study, an application of and challenges faced in costaccounting in an international road freight transportation company are discussedthoroughly. To meet those challenges, some recommendations are made and a costcalculation method is proposed.