İnşaat taahhüt işletmelerinde muhasebe kayıtları, birim maliyetleme ve bir uygulama
Journal entries of a construction contractor, unit costing and an application
- Tez No: 214097
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde, hızlı ekonomik değişme ve gelişmeler ile artan rekabetkoşullarına bağlı olarak işletmelerin doğru, hızlı ve zamanlı bilgi edinme ihtiyacıdaha da önem kazanmıştır. Yapımı yıllara yaygın olarak gerçekleştirilen inşaattaahhüt işlerinde dönem gelirlerinin saptanması ve proje maliyetlerinin doğru olaraktespit edilebilmesi açısından muhasebe sisteminden elde edilen bilgiler büyük önemtaşımaktadır. Özellikle yöneticilerin bu bilgileri kullanarak büyük ihalelere katılımaşamasında verdikleri fiyat teklifleri, inşaat taahhüt işletmelerinin geleceğinibelirlemektedir. Çalışmada inşaat taahhüt işletmelerinin muhasebe sistemi ve birinşaat taahhüt işinin maliyetinin hesaplanması bir uygulama ile açıklanmayaçalışılmıştır. Uygulamada karşılaşılan güçlükler ortaya konmuş ve çeşitli önerilersunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Based upon rapid economic changes and developments and intensivecompetition, need for accurate, impetuous and concurrent information has becomeimportant recently. Information obtained from the accounting system is of significantimportance in recognition the revenue for the accounting period and computing theproject costs correctly in construction contracts that are completed in more than oneaccounting period. Especially tender prices that are offerred by those enterprises arevital for their survival. In this study, accounting system of construction companiesand cost of a construction contract are tried to be explained with an application. Thedifficulties have been met during the application are tried to be determined andvarious suggesstions have been offerred.