Sentetik çuval üretimi yapan bir firmada maliyet muhasebesinin işleyişi ve maliyet oluşumu
The operation of cost accounting and the creation of cost in a company which is active in the synthetic textile sector
- Tez No: 214099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL BURGAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde sanayileşme arttıkça, üretim koşulları da karmaşıklaşmaktadır. Karmaşıklaşan üretim koşulları maliyet muhasebesinin ve bu konuda uzmanlaşmanın önemini arttırmaktadır.Bu doğrultuda, sentetik dokuma alanında faaliyet gösteren bir üretim işletmesi seçilerek, bu işletmede gerçekleşen üretim ayrıntılı bir biçimde gözlemlenmiş; gerektiğinde muhasebe çalışanlarından bilgiler alınmıştır. Edinilen bilgiler ışığında işletmede maliyet muhasebesinin işleyişi, maliyet oluşumu; muhasebe standartları ve tekdüzen hesap planına uygun olarak yansıtılmaya çalışılmıştır.Çalışma sonucunda; seçilen firmada maliyet muhasebesinin işleyişi değerlendirilerek, karşılaşılan olumsuzlukların düzeltilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the industrialization is increasing, the conditions of production are getting more complicated. The complicated conditions of production increase the importance of cost accounting and specialization in this field.To this end, a production management, which is active in the synthetic textile sector, was chosen. The production that was taking place at this management was observed in detail. İnformation was obtained from the accountants, when neccessary. Attempt was made to reflect the operation of cost accounting, the creation of cost at the management in accordance with standarts of accounting and uniform accounting plan based on the information received.At the end of the study, by evaluating the cost accounting at the chosen firm, suggestions were made to correct the negative points that were encountered.