Konteyner terminali stok sahası optimizasyonu
Container terminal stock yard optimization
- Tez No: 214101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, konteyner terminallerinde gerçekleşen operasyonlar ve buoperasyonları doğrudan etkileyen konteyner stok sahasının tahsisi problemi üzerindeçalışılmıştır. Bu problem terminal operasyonlarındaki tüm kaynaklarla (rıhtım vinci,saha vinci, depolama alanı, terminal taşıtları) ilgilidir. Problem ulaştırma modeliolarak formüle edilmiştir. İki aşamalı bir çözüm yaklaşımı uygulanmıştır. İlkaşamada sahadaki blokların ihraç konteynerlere tahsisi; ikinci aşamada iseblokların ithal konteynerlere tahsisi yapılmıştır. Konteynerlerin depolama bloklarıve gemi yanaşma yeri arasındaki taşıma mesafesini minimize edecek şekilde her birgemiden bloklara gidecek konteyner sayısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation project, container terminal operations and container stock yard,which directly affects the operations, allocation problem are studied. This problem isrelated to all the resources in terminal operations, including quay cranes, yard cranes,storage space and terminal trucks. The problem is formulated as a transportationmodel. A solution approach with two levels is applied. At the first level, storageblocks are allocated for export containers and at the second level blocks are allocatedto import containers.In order to minimise the total distance between storage blocksand ship berthing places, the number of containers from each ship to block isdetermined.