ISO/TS 16949 teknik spesifikasyonunun incelenmesi ve otomotiv yansanayiinde uygulanması
Examination of ISO/TS 16949 technical specification and application to an automotive side industry
  1. Tez No: 214100
  2. Yazar: ÖZLEM GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalısmanın amacı otomotiv sanayinde geçerli olan ISO/TS 16949 TeknikSpesifikasyonunun gerekliliklerini ve vaka çalısmasıyla bu gerekliliklerinuygulamasını incelemektir.Çalısmada, spesifikasyonun özellikleri ve kapsamı, otomotiv sanayindekullanılan diger standartlar ile karsılastırıldıgında meydana gelen degisiklikler vesagladıgı faydaları, ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sisteminin olusumu, yapısı vesürekliliginin saglanması ve bu kalite yönetim sisteminin otomotiv yansanayikurulusu olan A Firması' na uygulanması incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the requirements of ISO/TS 16949Technical Specification that is valid for automotive industry and application of theserequirements with a case study.In this study, specification characteristics and extent, the differences whencompared with other standards that used in automotive industry and the benefits,formation of ISO/TS 16949 Quality Management System, its structure and providingits permanence and the application of this standard to a automotive side industry areexamined.