Bulanık hedef programlama ve işletme yönetiminde bir uygulama
Fuzzy goal programming and a applied study in management
  1. Tez No: 214102
  2. Yazar: CEREN ERDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
?Bulanık Hedef Programlama ve sletme Yönetiminde Bir Uygulama? konulu buçalısmada uygulama alanı olarak Belgrad Ormanı'nda yukarı havza olarak tanımlananve dolayısı ile sanayi ve evsel atıkların olmadıgı dogal bir su laboratuarı seçilmistir.Arazide kurulu ölçme istasyonunda ve .Ü.Orman Fakültesi'ndeki laboratuarlarda, sukalitesi ile havzadan depolanacak su miktarına yönelik bir su isletmesinden dahaayrıntılı ölçme ve degerlendirmeler yapılmaktadır. Çalısmanın uygulama bölümünde sözkonusu su havzası verileri, su isletmesi verileri olarak kullanılmıstır.Çalısmanın ilk bölümünde Mantık Kavramının Gelisimi baslıgı altında mantıkkavramının tanımı ele alınmıs, klasik mantık, sembolik mantık, çok degerli mantık vebulanık mantık öz biçimde tanıtılmıstır.kinci bölümde küme teorisi, bulanık kümeler, üyelik fonksiyonları ve tiplerihakkında bilgi aktarılmıstır.Üçüncü bölümde Çok Kriterli Karar Verme baslıgı altında çok nitelikli kararverme modelleri ele alınarak Analitik Hiyerarsi, TOPSIS ve ELECTRE yöntemleritanıtılmıs, çok amaçlı karar vermede hedef programlama konusu islenerek temel bilgileraktarılmıstır.Dördüncü bölümde Bulanık Hedef Programlama baslıgı altında bulanık hedefprogramlama modeli ve problemlerin çözümü için gelistirilen teknikler açıklanarak,uygulama için benimsenen yaklasımlar tanıtılmıstır.Çalısmanın besinci bölümünde ise Uygulama baslıgı altında su ve yasamdakiönemi hakkında bilgi verilmis, bulanık hedef programlama modeli ile bir havzadaüretilen suyun kalitesinin parametreleri Chen Yaklasımı esas alınarakdegerlendirilmistir. Degerlendirme sonuçları bulanık hedef programlamanın birhavzadan elde edilen suyun kalitesi ve miktarının arttırılmasına yönelik çalısmalardabasarıyla uygulanabilecegini göstermistir.
Özet (Çeviri)
The present study entitled ?Fuzzy Goal Programming and an Applied Study inBusiness Management? has chosen a natural water laboratory within the Belgrad Forestas its focus of application, an area defined as an upper basin and hence out of the reachof industrial and domestic waste. In the local measurement station and the laboratoriesof Istanbul University Faculty of Forestry, it is possible to make more detailedmeasurements and evaluations regarding the quality and quantity of water to be storedfrom the basin, than in a water administration. In the applied section of the study, thedata from the above mentioned basin are used as water administration data.In the first chapter entitled ?The Evolution of Logic?, the definition of theconcept of logic is presented, along with brief descriptions of classical logic, symboliclogic, multi-value logic and fuzzy logic.In the second chapter, information is presented regarding the theory of sets, fuzzysets, membership functions and types.In the third chapter entitled ?Multi-Criteria Decision-Making?, the multi-attributedecision-making models are considered, and the methods of analytical hierarchy,TOPSIS and ELECTRE are presented. Also, fundamental notions regarding goalprogramming in multi-objective decision-making are put forth.In the fourth chapter entitled ?Fuzzy Goal Programming?, after explaining themodel of fuzzy goal programming and related techniques for problem solving, theapproaches taken in the applied section are presented.In the final chapter entitled the ?Applied Section?, attention is drawn to waterand its vital importance, and the parameters of water quality obtained in a basin areevaluated with the model of fuzzy goal programming on the basis of Chen approach.The results revealed that fuzzy goal programming can be successfully applied inendeavors to increase the quality and quantity of water obtained in a basin.