Soğuk savaş sonrası batı literatüründe İslam'a bakış
The perceptions of Islam in western literature in the post-cold war era
- Tez No: 214114
- Danışmanlar: DOÇ. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın temel gayesi Soğuk Savaş sonrası küreselleşme sürecindeBatı'nın İslam algısının Batılı entelektüellerin görüşleri açısından incelenmesi vetartışılmasıdır. Okuyucu bu tezde Samuel Huntington, Bernard Lewis, Gilles Kepel,Olivier Roy, Benjamin Barber, Edward Said ve John L. Esposito'nun İslam'a dairtemel görüşleri ve çalışmalarının bir sentezini bulacaktır. Dört bölümden oluşan veliteratür taraması yönteminin kullanıldığı bu çalışma, söz konusu entellektüellerintemel görüşlerini ortaya koydukları eserlerinin bir analizini içermektedir. Her birbölümde İslam'a ilişkin benzer görüşlere sahip olan bir ya da iki yazar birlikte elealınmaktadır. Bu tezde İslam'a ilişkin Batı literatürü Edward Said'in Şarkiyatçılıktenkidi çerçevesinde ele alınacak ve bu bağlamda değerlendirilecektir.Bu çerçevede, öncelikle İslam'ın askeri ve siyasi bir tehdit olarak algılanışıSamuel P. Huntington ve Bernard Lewis'in çalışmalarından hareketle ortayakonmaya çalışılacaktır. İzleyen bölümde ise, ?siyasal İslam'ın? gerilediği yönündekigörüşler Gilles Kepel ve Olivier Roy'un çalışmalarının çerçevesindedeğerlendirilecektir. Daha sonra küreselleşmenin demokrasi açısından bir tehditoluşturduğundan hareketle, İslam'ı da küreselleşme ile benzer bir tehdit olarakdeğerlendiren Benjamin Barber'in görüşleri üzerinde durulacaktır. Son bölümde Batıliteratüründe İslam'ın oryantalist algılayış kıskacından kurtulamadığı ve bualgılayışın modern şarkiyatçılığın en güçlü ayağını oluşturduğu görüşleri Edward W.Said'in şarkiyatçılık kavramsallaştırması çerçevesinde ele alınacaktır.Ve nihayet buçerçevenin dışına çıkan görüşlere yer vermek açısından, İslam'ı oryantalistalgılayışın ötesindeki değerlendirmeleriyle ele alan John L. Esposito'nun görüşlerineyer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine and discuss the Westernperception of Islam on the post-Cold War era in the intellectual context. In this thesisthe reader will find a synthesis of the main works and reflections of SamuelHuntington, Bernard Lewis, Gilles Kepel, Olivier Roy, Benjamin Barber, EdwardSaid, and John Esposito on Islam. In the study, literature review method was used.This thesis has four main chapters analyzing the main works and reflections of theseforegoing Western intellectuals. Each chapter includes one or two intellectuals interms of their similar considerations about Islam. The main discussion of the Westernliterature on Islam has been made in the context of Edward Said?s Orientalismreviews.In this context, first, the most common perception of Islam in the Westernintellecuals, Islam as a military and political threat, is discussed in the terms ofHuntington and Lewis? reflections on Islam. In the following chapter, Kepel andRoy?s considerations of the failure of political Islam is argued. In the third chapter,the reflections that Islam as a threat for democracy (as much as globalization) isdiscussed in the context of Barber?s Cihad concept. All the discussions about Islamin this thesis are analyzed in terms of Said?s Orientalism concept. There are alsodifferent approaches to Islam against the generally accepted literature with a negativeview towards Islam. In this study, as one of the most significant representative of thisconstructive approach, John L. Esposito and his reflections on Islam is examined.